BIST 1.329
DOLAR 7,81
EURO 9,35
ALTIN 449,55
HABER /  ÇALIŞMA HAYATI

İş yerinde kavgaya Yargıtay'dan emsal karar! Tazminatsız kovuldu

Yargıtay, işçiler arasındaki kavgalarla ilgili emsal bir karara imza atarak, kavgada ilk saldıran işçinin kıdem ve ihbar tazminatı ödenmeden işten atılacağına hükmetti.

Abone ol

Çalıştığı iş yerinde gürültü çıkardıkları iddia edilen işçileri ikaz eden genç, bir anda kendini kavganın ortasında buldu. İşveren, kavgayı ilk başlatan işçiyi kapı önüne koydu.

Tazminatsız kovuldu

Yıllardır çalıştığı iş yerinden tazminatsız kovulmanın şokunu yaşayan işçi, soluğu iş mahkemesinde aldı. Haksız ve usulsüz olarak işten çıkartıldığını, kıdem ve ihbar tazminatının ödenmediğini belirten davacı işçi, kıdem ve ihbar tazminatı alacağının davalıdan tahsiline, yargılama giderleri ile ücret-i vekâletin davalıya yüklenmesine karar verilmesini talep etti.

iş akdinin haklı sebeple feshedildiğini savundu

Davalı işveren, davacının satış yardımcısı olduğunu, davacı ile tedârikçi ürün tanıtım elemanları arasında kavga olayı yaşandığını, tutanak tutulduğunu, iş akdinin haklı sebeple feshedildiğini savundu. Mahkeme davanın kabulüne hükmetti. Davalı, kararı temyiz edince devreye Yargıtay 9. Hukuk Dâiresi girdi.

Kararın bozulmasına oy birliği ile karar verdi

Davacının tartışmayı başlatan ve fiili olarak ilk saldıranın kendisi olduğunu açıkça beyân ettiğine dikkat çekilen Yargıtay kararında, "Kavgayı ilk başlatanın davacı olduğu için sataşmanın davalıya haklı fesih imkânı verdiği anlaşıldığından mahkemece davacının kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı taleplerinin reddi yerine aksi gerekçe ile kabulüne karar verilmesi hatalı olup, bozmayı gerektirmiştir. Kararın bozulmasına oy birliği ile karar verdi" denildi.

 

ÖNCEKİ HABERLER
5 yaşındaki çocuğa tecavüz eden sapık bulundu mu? Küçükçekmece olayı
Olay itiraf: Josef de Souza kalsaydı bu halde olmazdık
Apple AirPods 2'nin ardından 3 için harekete geçti
Süper Lig'de perde yarın açılıyor
Ramazan öncesi uzmanlar nasıl beslenilmesi gerektiğini açıkladı
Doya Doya Moda Aleyna Türkoğlu kimdir yaşı kaç kilosu ve boyu
Yorumlar