HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

iOS güncellemesi için önemli uyarı! Bazı iPhone modellerinin yapması şart

Apple, eski iPhone ve iPad kullanıcılarına uyarılarda bulundu. Apple’ın uyardığı cihazların arasında iPhone 5s ve iPhone 4s gibi önemli iPhone modelleri de var.

ABD’li teknoloji devi Apple, iPhone ve iPad’lerin konum, tarih ve saat gibi konularda birtakım sorunlar yaşadığını söyleyerek kullanıcılardan İOS sürümlerini yükseltmelerini istedi. Apple’ın uyardığı cihazların arasında iPhone 5s ve iPhone 4s gibi önemli iPhone modelleri de var.

GHS hatalarına yönelik güncelleme

2012 yılı ve öncesinde üretilen iPhone ve iPad modelleri için yayınlanan bu güncelleme GPS konumu, tarih ve saat hatalarını gideriyor. 6 Nisan 2019 tarihinde tespit edilen sorun GPS saat aktarımından kaynaklanıyor.

Apple iPhone 5 ve iPad 4 modellerinin iOS 10.3.4 sürümüne güncellenmesi gerektiğini belirtti. Şirket 1. Nesil iPad Mini, iPhone 4s, iPad 2, iPad 3 modellerinin de iOS 9.3.6 sürümüne güncellenmesi gerektiğinin altını çizdi. iPod touch ve SIM kart desteği olmayan iPad modellerinde sorun bulunmadığını belirten firma, güncel cihazların da bu sorundan etkilenmediğini açıkladı.

GPS sorununun temel sebebi 1023 haftalık periyotlara sahip olması. 6 Ocak 1980 tarihi GPS periyotlarının ilk başlangıç tarihi olarak biliniyor. 21 Ağustos 1999 yılında 2. periyot başlangıcı yapıldı. Ancak Apple, eski cihazlarında 2. periyot ile ilgili herhangi bir değişiklik yapmadığı için 1023 haftalık periyot bittiğinde cihazlar tekrar başlangıç tarihine dönecek.

Bu sebepten dolayı şirket, 6 Nisan 2019 tarihinde duyuru yayınladı. Bu sorunu çözebilmek için yayınlanan güncellemenin periyot bitiminden önce yüklenmesi gerektiğini belirten Apple, eski iPhone ve iPad kullanıcılarını uyardı.

3 Kasım'a kadar güncelleme bitecek

3 Kasım 2019 tarihine kadar güncelleme yapılmayan cihazlarda bu sorunun devam edeceğini belirten yetkililer, cihaz sahiplerinin güncelleme yapmaları gerektiğini belirtti.

Benzer şekilde başka marka ve model cihazlar da bu sorundan etkilenebilir. Marka gözetmeksizin eski cihazlarınızın GPS ile ilgili güncelleme alıp almadığını kontrol etmekte fayda var.

ÖNCEKİ HABERLER
Rus isimden Esed rejimine çarpıcı özerklik uyarısı
Fenerbahçe Avrupa'yı örnek gösterip TFF'ye çağrıda bulundu
Barış Pınarı'na 120 saat ara verilmişti! Süre ne zaman saat kaçta doluyor?
Bitlis’te PKK'ya bir darbe daha! 2 terörist öldürüldü
Erdoğan ile Putin görüşmesi yarın! Rusya'nın niyetine dair bomba iddialar var
Cuma vakti okunacak dualar hangisi cuma duaları okunuşu
Yorumlar