BIST 5.115
DOLAR 20,96
EURO 22,46
ALTIN 1.313,16
HABER /  GÜNCEL

İdlib küçük bir Afganistan’a dönüşmüş durumda

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı

Emekli Tuğgeneral Dr. Naim Babüroğlu, İdlib’in BM raporuna göre bir “terörist çöplüğü”ne dönüştüğünü ifade ederek, “İdlib küçük bir Afganistan’a dönüşmüş durumda. Önlem almamız gerekiyor” dedi.

Abone ol

2019 yılının son günlerinde, Türkiye’nin 2020’de karşılaşılabileceği olası senaryolar hakkında açıklamalarda bulunan İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Emekli Tuğgeneral Dr. Naim Babüroğlu, “İdlib, gelecekte Türkiye için önemli bir tehdit potansiyelini barındırıyor. İdlib’te, sayıları 30-40 bini bulan radikal terör örgütleri (El Kaide, El Nusra, DEAŞ gibi), Türkiye için kayda değer bir tehdit” diye konuştu.

“BM raporuna göre; etkili önlem şart”
BM Güvenlik Konseyi’nin 15 Temmuz 2019 tarihli raporunda, IŞİD’in bir bölümünün İdlib’e geçtiğinin belirtildiğini vurgulayan Dr. Naim Babüroğlu raporun devamını açıklayarak şöyle yorumladı: “Raporda; yabancı teröristlerin en yoğun toplandıkları iki bölgenin İdlib ve Afganistan olduğu yer alıyor. Ayrıca, Yabancı teröristler açısından dünyanın en büyük çöplüğü (dumping ground) haline geldiği kaydediliyor. BM raporu, aslında şu gerçeğin altını çiziyor: Türkiye ile 130 kilometre sınırı bulunan İdlib, küçük bir Afganistan’a dönüşmüş durumda. Türkiye için kayda değer bir tehdit. Etkili önlemler şart.”

Doğu Akdeniz’de enerji savaşları devam edecek
Doğu Akdeniz’de, 2020’de enerji savaşlarının ve güç mücadelesinin şiddetlenerek devam edeceğinin altını çizen Dr. Naim Babüroğlu, “ Doğu Akdeniz, Suriye’ye ek olarak, Türkiye’yi ikinci cephede mücadeleye zorlayacaktır. Doğu Akdeniz’de Türkiye ve KKTC’nin yetki alanları yok sayılarak, Yunanistan ve GKRY’ nin diğer ülkelerle yaptığı doğalgaz sondaj çalışmaları Türkiye için önemli bir tehdittir” dedi.

“Rusya’yla aramız bozulursa Suriye’de sıkıntı yaşarız”
Türkiye’nin başlangıçta, “NATO’nun Libya’da ne işi var” diyerek Libya’ya müdahaleye karşı çıkıp, kısa bir süre sonra altı gemiyle katkıda bulunduğunu söyleyen Babüroğlu, “ABD’ye, Fransa’ya ve Batı ülkelerine verilen bu desteğin, stratejik bir hata olduğunu söyledi.
Türkiye’nin, Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti ile 27 Kasım 2019’da imzaladığı anlaşmayla yetki alanlarını yok sayan projeye dur demesinin detaylarını Babüroğlu şöyle açıkladı: “ABD başta olmak üzere, AB anlaşmaya tepki göstererek, Yunanistan’ın yanında yer almışlardı. Türkiye, Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti’ni desteklerken, Tobruk merkezli Temsilciler Hükümeti ise yapılan anlaşmayı geçersiz saydı. Türkiye’nin karşı cephesinde yer alan Hafter güçlerini, Rusya, BAE, Suudi Arabistan, Fransa ve Mısır destekledi. Türkiye, Suriye’de Rusya ile birlikte hareket ederken; Libya’da Rusya karşısında yer alıyor. Türkiye için en büyük risk, karşı cephede yer alan Hafter güçlerinin üstünlük sağlayarak kontrolü ele geçirmesi ve Türkiye’nin yaptığı anlaşmanın geçersiz kılınması. Suriye’de, ABD ve Rusya arasında denge sağlamakta zorlanan bir Türkiye var. Libya’da izlediği politika nedeniyle, Rusya’yla süregelen iyi ilişkilerin olumsuz etkilenmesi Türkiye’yi Suriye’de zora sokabilir.”

Türkiye, Suriye’de ABD’yle iş birliğinden vazgeçmeli
PYD/PKK terör örgütüyle mücadelenin, ABD ve diğer ülkelerin desteği nedeniyle kısa dönemde sona eremeyeceği gerçeği ve Suriyeli sığınmacıların ülkelerine emniyetle dönüşlerinin sağlanması yönünden Şam yönetimiyle, Adana Mutabakatının aktif duruma getirilmesi gerektiğini söyleyen Babüroğlu, Suriye ile iş birliğinin artırılması gerektiğini vurguladı.