HABER /  SAĞLIK

HPV nedir kimlerde görülür 25 yaş altındaki kadınlar dikkat

Prof.Dr. Korhan Kahraman, HPV virüsüne dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulunarak 25 yaş altındaki seksüel aktif kadınların dikkat etmesi konusunda açıklamalarda bulundu.

İnsan siğil virüsü (HPV) infeksiyonu cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır ve muhtemelen cinsel yolla bulaşan hastalıkların en sık nedenidir. Dünya genelin de HPV infeksiyon oranı (prevalansı) geniş değişkenlik göstermekle birlikte dünya genelindeki prevalans oranı yüzde 10 olarak bildirilmektedir.

HPV içeren cilt, vücut içi boşluklar, vücut sıvıları ile her türlü temas infeksiyonun bulaşımına neden olabilir. İnfekte bireyle cinsel teması olanların yaklaşık 2/3’si ilk üç aylık dönemde HPV ile infekte olmaktadır.

En yüksek risk faktörü
Yaşam boyu seksüel partner sayısındaki fazlalık HPV infeksiyonu için en yüksek risk faktörüdür. Erkek partnerin seksüel partner sayısının fazla oluşu ve seksüel yaşam biçimi de kadınlardaki HPV infeksiyonu için bağımsız bir risk faktörü olarak tanımlanmıştır. Yapılan çalışmalarda kadının erkek partnerinin seksüel partner sayısındaki artış ile serviks kanseri arasında yine pozitif bir birliktelik olduğu gösterilmiştir.

hpv

Kimlerde görülür?
HPV infeksiyonuna en sık 25 yaş altındaki seksüel aktif kadınlarda rastlanmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan geniş serili bir araştırmada, cinsel ilişkisi olan 14-19 ve 20-24 yaş grubundaki kızlarda HPV infeksiyonun görülme sıklığı sırası ile %39 ve %49 olarak tespit edilmiştir.

Bir başka çalışmada 25 yaşın altındaki kızlarda HPV infeksiyon sıklığı %36 iken bu oran 45 yaş ve üstünde %2,8 olduğu bildirilmiştir.

Genç kadınlarda HPV sıklığı yüksek olmasına rağmen bu yaş grubunda görülen HPV infeksiyonlarının çoğu belirli bir zaman sonra spontan olarak geriler ve nadiren yüksek dereceli rahim ağzı lezyonlarına neden olur.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri İçme suyunun bilinmeyenleri açıklandı Alzheimer riski ortaya çıktı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Fenerbahçe'de kongre tarihleri belli oldu
Konya'da eski muhtar bacanağı ve iki oğluna kurşun yağdırdı
Adana'da üretilen sezonun ilk buğdayı Gaziantep'te satıldı
40 liralık öğrenci indirimi başladı! Mavi karta yükleme yapabilirsiniz
İbrahim Üzülmez'in Beşiktaş hayali
Steven Gerrard, 2024'e kadar Rangers'ta
Yorumlar