BIST 4.813
DOLAR 19,18
EURO 20,79
ALTIN 1.214,64
HABER /  GÜNCEL

Fahrettin Altun'dan Twitter'daki helpturkey kampanyasına sert tepki: Devleti zayıflatmak istiyorlar!

Orman yangınlarına ilişkin mücadele edilemediği iddiasıyla sosyal medyada başlatılan Türkiye'ye yardım adı altındaki kampanyalara Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'dan tepki geldi.

Abone ol

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, orman yangınlarıyla ilgili sosyal medyada yapılan paylaşımlara ilişkin açıklamada bulundu. Altun, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, sözde yardım kampanyasının Türkiye’yi aciz göstermeyi amaçladığını açıkladı. Türkiye’nin güçlü olduğuna işaret eden Fahrettin Altun, şu açıklamada bulundu:

Ülkemizi etkisi altına alan orman yangınlarıyla devletimizin tüm imkanları seferber edilerek mücadelemiz devam etmektedir. 35 ilimizde 129 yangının 122’si kontrol altına alınmıştır. Türkiyemiz güçlüdür. İyi niyetli her yardım ve katkı milli birlikteliğimizin gereğidir. Ancak bu akşam itibariyle yurt dışından ve tek merkezden organize edilen sözde yardım kampanyası ideolojik saiklerle, devletimizi aciz göstermek, devlet- millet birlikteliğimizi zayıflatmak amacıyla başlatılmıştır. Türkiyemiz güçlüdür. Devletimiz dimdik ayaktadır. Cumhurbaşkanımızın dediği gibi yitirdiğimiz canlar dışında bütün kayıplarımızı telafi edecek, içimizi yakan bu ateşi söndüreceğiz.

Resmi mercilere itimat edelim

Sosyal medyada, mesaj gruplarında ve forumlarda yayılan bilgilerin pek çoğunun yalan olduğunu kaydeden Altun, “Bugün böyle bir doğal afet durumunda dahi bu türden yalanları yayanların tuzağına düşmeyelim. Lütfen resmi mercilerin açıklamalarına itimat edelim” dedi.

CHP'den tepki geldi

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu tepki göstererek "Bir konuda yeterli olamıyorsan eğer yardım istemek özgüven, erdem istemiyoruz demek ise “kibrine” yenilmektir. Beceriksizliğiniz ve kibiriniz yüzünden doğa yok oluyor, canlılar ölüyor İçimiz yanıyor." dedi

Global Call ve Helpturkey hastagleri açıldı

Sosyal medyada dün akşam saatlerinde hazırlanan bir görselde Global Call (Küresel çağrı) ve Türkiye'ye yardım etiketleriyle duyurular yapılmaya başlandı. Türkiye'nin yardımlara müdahale edemediği ve dış yardımlara ihtiyaç duyulduğunun söylendiği görseli ünlü isimler de paylaştı.