BIST 9.645
DOLAR 32,52
EURO 34,87
ALTIN 2.430,05
HABER /  GÜNCEL  /  YEREL

Ev sahibinden kağıt geldi, görme engelli kadın beyninden vurulmuşa döndü

ANTALYA'da kiraya zam talebi reddedilen ev sahibinin yaptığı pes dedirtti. Kiracı olarak evde oturan kişi görme engelli bir kadındı. Ev sahibi istediği zammı yapamayınca 7 yıldır elden aldığı kiranın ödenmediği iddiasıyla icra takibi başlattı.

Abone ol

Antalya'nın Alanya ilçesinde 2015 yılında kiraladığı daireye eşiyle birlikte yerleşen görme engelli Habibe Özdil, 2022 yılında ev sahibi tarafından yapılan kira artışını kabul ederek yeni kontrat imzaladı. Yeni kontratın imzalanmasından 2 ay sonra görme engelli Özdil’in yanına gelen ev sahibi ikinci kez zam talebinde bulundu. Özdil’in bu talebi kabul etmemesi üzerine ev sahibi evinin boşaltılmasını talep etti.

Ev sahibi icra takibi başlattı

Bu süreçte ev sahibi elden yapılan kira ödemelerini almadığı ve 7 yıllık süreçte de kira ödemesi yapılmadığı gerekçesiyle icra takibi başlattı.  Geçtiğimiz günlerde ise aralarında ev sahibinin damadının da bulunduğu 3 kişi Özdil’in yaşadığı daireye gelerek evi boşaltmaları için tehdit etti.

"Evimi boşaltın"

Ev sahibi ile aralarında başlangıçta güzel bir diyalog olduğu için kirayı hep elden verdiklerini ifade eden Özdil şöyle konuştu: "Kirayı hep elden ödedik. Geçtiğimiz yıl kirada artış yaptı. Kira artışından 2 ay sonra tekrar geldi. 'Tekrar kontrat yapmamız gerekiyor. Kirada artış yapacağız' dedi.  Biz de bunu kabul etmeyince 'Evimi boşaltın' dedi.

"Oğlum evleniyor", "Evi satacağız"

Biz de evden çıkmayacağımızı ve yasal haklarımızı kullanacağımızı söyledik. Bu süreçte elden kira ödemeye devam ettik. Ben kira ödemelerini hep yanımda bir şahitle gittim. Geçenlerde kapımıza damadı geldi. 'Ben iflas ettim, kayınbabam bu evi bize verdi. Evi boşaltmanız gerekiyor' dedi.

Daha sonra 'Oğlum evleniyor' veya 'Evi satacağız' gibi çelişkili söylemlerde bulundu. Yanında 3 kişi ile geldi. Yanındakilerden biri tehditvari 'Evi boşaltacaksınız' dedi.

"Yaşlı, engelli dinlemiyorlar"

Ben de evi boşaltmayacağımı söyledim. Tehditler savurdu. Biz de suç duyurusunda bulunduk. Hiç yaşlı, engelli dinlemiyorlar. Hiç acımıyorlar, kapınıza dayanabiliyorlar"

Avukat: 7 yıldır hiç kira almadığı bahsi ile haksız icra takibi başlattı

Hukuki sürecin devam ettiğini vurgulayan Avukat Melih Hatipoğlu:

"Ev sahibi bu süreçte elden yapılan ödemeleri almamaya başladı. Biz de gerekli hukuki süreci başlatarak, mahkeme tarafından açılan hesaba kiraları ödemeye devam ettik. Bunun akabinde ev sahibi 7 yıldır hiç kira almadığı bahsi ile haksız bir icra takibi başlattı.

Buna ilişkin yapılan itirazla açılan dava devam ediyor. Bu süreçte ev sahibi farklı taleplerle müvekkilin evden çıkması için girişimlerde bulunmaya devam ediyor. Bununla ilgili birden fazla şikayette söz konusu.

Müvekkil yaşlı ve hastalığı sebebiyle zor durumda, eşi görme engelli. Daireye de alışmış durumdalar. Piyasa şartlarının çok üstünde kira artışı söz konusu olduğu için hukuki süreç devam ediyor" 

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Sivas'ta yan yana iki gölde ilginç manzara, görenler telefona sarıldı: Allah'ın lütfu
Foto Galeri Sivas'ta yan yana iki gölde ilginç manzara, görenler telefona sarıldı: Allah'ın lütfu Galeriye Gözat