BIST 1.471
DOLAR 7,42
EURO 8,97
ALTIN 412,30
HABER /  AK PARTİ

Erdoğan ve Putin telefonla görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, telefonla görüştü. İki liderin Türkiye-Rusya ilişkileri ile Dağlık Karabağ ve Suriye başta olmak üzere bölge konularını görüştüğü belirtildi.

Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Türkiye-Rusya ilişkileri ile Dağlık Karabağ ve Suriye başta olmak üzere bölgesel gelişmeler ele alındı.

Erdoğan, görüşmede, Dağlık Karabağ konusunda dün akşam kalıcı çözüme giden yolda doğru bir adım atıldığını belirtti.

Türkiye ve Rusya'nın beraber yoğun katkılarda bulunduğu bu önemli fırsatın heba edilmeden adil ve kalıcı bir barış ile bölgede istikrarın tesisi için kullanılması gerektiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, gelinen noktada en önemli hususun Ermenistan'ın ateşkese ve ortak açıklamada kayıtlı taahhütlere uyması olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin de Ermenistan işgalinden kurtarılan topraklarında Azerbaycan tarafından belirlenecek bir mahalde tesis edilecek Ortak Merkez marifetiyle Rusya ile ateşkes için gözlem ve denetim faaliyetinde bulunacağını, dolayısıyla bu noktada Rus tarafına da önemli bir sorumluluk düştüğünü dile getirdi.

Erdoğan, Ermenistan işgali nedeniyle Karabağ'ı terk etmek zorunda kalan Azerbaycanlıların evlerine dönmesinin ve Azerbaycan-Nahçıvan arasında bir koridor açılmasının öneminin altını çizdi.

Dağlık Karabağ'ın, bölgesel çatışma ve krizlerin çözümünde Türkiye-Rusya iş birliğinin önemini gösterdiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı iş birliği ruhunun Suriye krizi için de yürütülmesi gerektiğini ve burada da benzer bir mekanizma kurabileceklerini ifade etti.

ÖNCEKİ HABERLER
Berat Albayrak Cumhurbaşkanı'na kırıldı mı?
Galatasaray'da Ertuğrul Erdoğan ile yollar ayrıldı
Sahte kimlikle yakalanmıştı! Bank Asya'nın kurucu ortağı tutuklandı
Yalova'da 31 kadına fuhuş yaptıran çeteye operasyon çökertildi
Donald Trump gelecek haftaya işaret etti: Biz kazanacağız
Bursa'da en acı an! İmam gözyaşlarına boğuldu
TÜSİAD'dan Lütfi Elvan ve Naci Ağbal'a tebrik mesajı
Mevlüt Çavuşoğlu'ndan ABD açıklaması: İlişkilerimizi zehirleyen konuların ele alınmasını bekliyoruz
Antalyaspor'da Ersun Yanal sesleri
ABD'den Peşmerge güçlerine 2 ay içinde ikinci askeri yardım
Yorumlar 28 yorum