BIST 1.410
DOLAR 8,07
EURO 9,68
ALTIN 458,21
HABER /  POLİTİKA

Mevlüt Çavuşoğlu'ndan ABD açıklaması: İlişkilerimizi zehirleyen konuların ele alınmasını bekliyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara-Washington ilişkileriyle ilgili önemli açıklamalara imza attı. Çavuşoğlu, "Bu dönemde aramızdaki ilişkileri zehirleyen konuların ele alınmasını bekliyoruz" diye konuştu.

Abone ol

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Ankara'nın Washington ile görüşerek iki ülke arasındaki temel sorunları ele almayı öngördüğünü belirtirken, Suriye ve Libya'nın iki ülkenin iş birliği yapabileceği alanlar olduğunun sinyalini verdi.

"İlişkileri zehirleyen konuların ele alınmasını bekliyoruz"

Büyükelçiler Konferansı'nın kapanış konuşmasında ABD ile ilişkilere değinen Çavuşoğlu, şunları kaydetti: Bu dönemde aramızdaki ilişkileri zehirleyen konuların ele alınmasını bekliyoruz. İkili ilişkilerde yeni fırsatlar da oluyor, Suriye ve Libya'ya kalıcı çözümler bulunmasında Türkiye'nin çıkarı var.

Yabancı düşmanlığı, İslam ve göçmen karşıtlığı gibi konularda yıllık raporlar hazırlayacağız.


Çavuşoğlu, konuşmasında ayrıca hoş görmek veya birlikte yaşamayı öğrenmek yerine başkalarının dinlerini tanzim etmeye yeltenmenin 'apaçık densizlik' olduğunu belirtti.

Hoşgörü ve birlikte yaşama kültürünün savunucusu olmaya devam edeceklerini dile getiren Çavuşoğlu, "1.5 milyardan fazla insanın kalbinde müstesna bir yeri olan Peygamber Efendimize (SAV) ve diğer kutsallarımıza hakaret edilmesini ifade özgürlüğü olarak göremeyiz. Duruşumuz bu kadar net ve haklı" dedi.

"Teşhir edeceğiz, yasal süreçlerin takipçisi olacağız"

Çavuşoğlu, Türkiye'nin, Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Konseyi ve AGİT gibi çok taraflı platformlarda bu işin bayraktarlığını yapmaya devam ettiğini vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı:

Bu vesileyle, Dışişleri Bakanlığı olarak bundan sonra yabancı düşmanlığı, İslam karşıtlığı ve göçmen karşıtlığı gibi konularda bilhassa Batı'da yaşanan gelişmelere ilişkin yıllık raporlar hazırlayacağımızı buradan duyurmak istiyorum. Bu raporlar yoluyla işlenen suçları teşhir edeceğiz, yasal süreçlerin takipçisi olacağız.

ÖNCEKİ HABERLER
Antalyaspor'da Ersun Yanal sesleri
ABD'den Peşmerge güçlerine 2 ay içinde ikinci askeri yardım
Çin görüşmelere katılmayı reddeti NATO'nun Çin açıklaması endişelendirdi
Türkiye'nin önemli geçiş güzergahlarından! Bolu Dağı Tüneli 28 gün sonra trafiğe açıldı
Özel hastanenin ambulansında yanan kadından kötü haber
Manisa'da aniden yere yığılan alkollü vatandaş, koronavirüs paniğine neden oldu
Mardin'de şehit Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk gönüllerde yaşatılıyor
İzmir'de 17 saat sonra enkaz altından çıkarılan İnci Okan kemanına kavuştu
Karabük'te baltalı hırsıza karşı 'ölü' numarası: Işığı yakabilseydim öldürürdü
Rus askerleri, Dağlık Karabağ’a konuşlandırılıyor
Yorumlar 4 yorum