BIST 1.417
DOLAR 8,15
EURO 9,70
ALTIN 457,31
HABER /  POLİTİKA

Erdoğan talimat verdi; Arnavutluk'taki hastane 48 gün içinde inşa edildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla Arnavutluk'ta 48 gün içinde inşa edilen hastaneyi Türkiye, birkaç yıl yönettikten sonra yerel yöneticilere devredecek.

Abone ol

Türkiye, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı ile Arnavutluk'un Fier kentinde 48 günde hastane inşa etti. 70 bin metrekarelik alana konumlandırılan projede, 13 bin metrekarelik alanda hastane binası yer aldı. Peyzaj çalışmalarının devam ettiği hastanede, depreme dayanıklı malzemeler kullanıldı. Yapım maliyeti 70 milyon euro olan iki katlı hastanede B Blok bölümünde cerrahi alanlar ve laboratuvarlar yer alırken, A ve C bloklarında acil servis ve diğer bölümler yer alıyor.

Birkaç yıl Türkiye yönetecek

Çelik konstrüksiyon üzerinde inşa edilen hastanede iki katlı olarak inşa edilen B Blok bölümünde cerrahi alanlar ve laboratuvarlar yer alırken, A ve C bloklarında acil servis ve diğer bölümleri yer aldı. Hastane, birkaç yıl Türkiye tarafından yönetilmesinin ardından yerel yöneticilere devredilecek.

Maliyeti 70 milyon euro

Türkiye Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği personele teslim edilecek olan hastanenin, yapım maliyetinin 70 milyon euro olduğu belirtildi. 6 Ocak'ta Arnavutluk Başbakanı tarafından gerçekleştirilen ziyarette iş birliği anlaşmaları imzalanmış, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fier'de hastanenin yapımının üstleneceğini duyurmuştu. Üstelik hastanenin yapımının üç ay içinde tamamlanacağını ifade etmişti. İnşaat çalışmalarının ardından kamulaştırma işlemleri tamamlanmıştı.

"Bize kim ulaşıyorsa, ona da ulaşma gayretinde olduk"

Erdoğan, dün AK Parti grup toplantısında yaptığı konuşmada inşa edilen hastaneye değinerek şu ifadeleri kullandı: Modern tıp aletleriyle dayalı döşeli hastanelerimizi yapmak suretiyle dünyaya örnek olduk. Arnavutluk gördü bizden istedi. 48 günde Arnavutluk'ta acil durum hastanesi yaptık. Sağlık Bakanımızı arayıp teşekkür ettiler. Görüldüğü gibi biz sadece kendi kendimize yeten değiliz, bize kim ulaşıyorsa biz onlara da ulaşmanın gayreti içinde olduk.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Masal kitapları yazarı Hakan Bayhan: Çocuklara kitap verin; bırakın yırtsın Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Edirne ve Kırklareli'nde kar yağışı başladı yetkililerden buzlanma uyarısı
İngiltere'de kraliyet tarihinde bir ilk! Halka bir defalık fırsat verildi
Kuzey İrlanda'da birlik yanlıların gösterilerinde otobüs ateşe verildi
Mustafa Muhammed'den itiraf: Fenerbahçe'nin teklifini hemen kabul ettim
YSK, Güney beldesindeki belediye seçimine Gelecek Partisinin de katılabileceğine hükmetti
Trabzonspor'dan Emre Akbaba'ya rest: Şimdi de biz seni istemiyoruz
Ahmet Hakan, imzacı emekli amirallerin yakınlarına ait bilgileri yayınladıkları için özür diledi
Bursa'da ailenin hayalleri yıkıldı kadın hırsızlar kredi kartı ile eve girip servet götürdü
Kraliçe Elizabeth, ilk kez Buckingham Sarayı'nda piknik izni verdi
Böylesi daha önce görülmedi! Cemaat bulma uygulaması yapıldı
Yorumlar 18 yorum