HABER /  SAĞLIK

DSÖ'den Sokağa çıkma yasağıyla ilgili korkutan açıklama

Koronavirüs salgınına karşı sokağa çıkma yasağının tek başına yeterli olmayacağını söyleyen Dünya Sağlık Örgütü İcra Direktörü Dr. Michael Ryan, 'sokağa çıkma yasakları kaldırıldığında hastalığın yeniden zıplaması tehlikesi var" dedi.

Abone ol

Dünya Sağlık Örgütü Sağlık Acil Durum Programları İcra Direktörü Dr. Michael Ryan koronavirüs salgınıyla mücadelenin sadece sokağa çıkma yasaklarıyla alt edilemeyeceğini söyledi.

BBC'de Andrew Marr Show'a katılan Ryan virüsün yeniden güçlenmesinin önüne geçmek kamu sağlığı tedbirlerinin artırılması gerektiğine dikkat çekti.

Virüs taşıyanların bulunması gerekir

Ryan "Odaklanmamız gereken hasta olanları, virüsü taşıyanları bulmak ve onları tecrit etmek, temas kurdukları insanları bulmak ve onları tecrit etmek" diye konuştu.

Hastalığın yeniden zıplaması tehlikesi var

"Şu anda tehlike sokağa çıkma yasaklarında" diyen Ryan "Şu anda güçlü kamu sağlığı önlemlerini hayata geçirmezsek, bu hareket kısıtlama ve sokağa çıkma yasakları kaldırıldığında hastalığın yeniden zıplaması tehlikesi var" dedi.

Almanya'da karar bugün verilecek

Avrupa ülkelerinden Almanya'da da sokağa çıkma yasakları tartışılıyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel bugün Almanya saati ile 14.00'te eyalet başbakanlarıyla bir telekonferans yapacak. Toplantıda sokağa çıkış kısıtlamaları konusunda ülke çapında ortak bir düzenleme yapılıp yapılmaması ele alınacak. Ülke çapında ortak bir sokağa çıkış kısıtlaması getirilmesi de gündem maddeleri arasında. Almanya'da Bavyera eyaleti vatandaşların sokağa çıkışına kısıtlamalar getirmişti. 

Türkiye'de ise dün geceden itibaren 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı bulunanlar için sokağa çıkış yasağı getirildi.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Koronavirüs sayısı Türkiye'de katlandı! Fahrettin Koca son durumu açıkladı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Sevilay Yılman açıkladı: Oğlum ve birkaç arkadaşı koronavirüse yakalandı
Antalya'da sağlık çalışanlarını alkışa DJ'den müzikli eşlik
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan 'okullar ne zaman açılacak?' sorusuna yanıt
İbrahim Kalın 'bunun şakası yok' deyip açıkladı : 15 bine doğru ilerliyor
İdari izin yıllık izinden düşer mi en fazla kaç gün idari izin olur?
Osman Bilgin kimdir yaşı kaç eşi İlknur Bilgin ve çocukları
Yorumlar 2 yorum