HABER /  POLİTİKA

CHP'li Ali Öztunç açıkladı! Telefonlarımızı duvara yazıp tehdit ettiler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın termik santrallerin bacalarına filtre takılmasını erteleyen kanun teklifini veto etmesiyle gündeme gelen Afşin-Elbistan Termik Santrali’ndeki skandal ortaya çıktı. Meğer patronlar vekillerin telefonlarını yemekhaneye asıp içileri ve vekilleri tehdit etmiş.

Filtre takmaları için 31 Aralık'a kadar süre verilen termik santraller ayak diremeye devam ediyor. CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç Afşin-Elbistan Termik Santrali’ndeki yöneticilerin işçileri tehdit ettiğini iddia etti.

Youtube üzerinden yayın yapan Babıali TV'de Suat Toktaş'a konuşan Ali Öztunç, şunları anlattı:

-“Benim, Mahir Ünal’ın, Ahmet Özdemir’in telefon numaralarını yemekhanenin duvarına astılar. ‘Bunlara baskı yapın, yoksa sizi işten atarız’ diye işçileri tehdit ettiler”.

Evet hava kirliliği var ama ne yapalım, ekmeksiz mi kalalım

Birçok işçinin kendisine ulaştığını anlatan Öztunç, şunları söyledi: “Süre uzatılmazsa işçileri işten çıkarmak zorunda kalacağız” şeklinde mesajlar atılmış. İşçiler “Evet hava kirliliği var ama ne yapalım, ekmeksiz mi kalalım” diyerek bizleri aradılar. Beni bu yönde onlarca işçi aradı.

Kimse enayi değil

Afşin-Elbistan Termik Santrali’ni işleten Çelikler Holding’in sahibi Tahir Çelik ile hiç iletişime geçmediğini belirten Öztunç, “7 yıldır yapacaklar, böyle bir şey yok. Yani kimse enayi değil. 3 baca var. 3 baca için filtrenin tanesi 50 milyon dolar olsa, 150 milyon dolar eder. Burası zaten milyarlarca lira kazandıran bir yer. Kazandığı paranın yanında filtre parası hikaye kalır. Tahir Çelik bu zamana kadar filtre konusunda hiçbir adım atmadı. Bir santimlik girişimi olsa zaten ona ek süre verdirirdik. İyi niyeti yok. Bunca yıldır bir şey yapmayan adam şimdi yapar mı? Başından beri samimiyetsiz olduğunu söylüyorum, AK Parti ve Cumhurbaşkanı da gördü” şeklinde konuştu.

Filtre takmayan kapatılacak

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, termik santrallerle ilgili maddeyi görüşmek üzere toplandı. Cumhurbaşkanı tarafından bir kez daha görüşülmek üzere Meclise geri gönderilen Dijital Hizmet Vergisi ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’un termik santrallere filtre takılmasını erteleyen 50. maddesi ele alındı.

İdari para cezası uygulanıyor

Santrallere filtreyi erteleyen yasa maddesi’ kanun metninden çıkarıldı. 13 santralin 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle yürürlükteki çevre mevzuatıyla karşı karşıya olacağını belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, “Çevre mevzuatına göre para cezası ya da kapatma yaptırımı var. Bu santraller, geçici faaliyet belgesi bulunmadığı takdirde, 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren yapılacak denetimlerde kapatılacak. Geçici faaliyet belgesi olduğu halde emisyon değerlerini sağlamakla alakalı eksikleri olan varsa, idari para cezası uygulanıyor ve süre veriliyor. Geçici faaliyet belgesi alacak durumu olmayanlar ki bunun olması için fiziki bacadaki filtrelerin olması gerekiyor, yapılan kontroller sonucunda tabi ki kapatılacak” dedi.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Mısır'da 3 bin yıllık mumyadan çıktı! Cinsellikle ilgili sadece kızıl ötesi ışınlar gösteriyor Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Manisa'da sokak köpeği, yaşlı kadının yüzünü parçaladı
Güneş Günay Sezer kimdir Bartın Üniversitesi'nde intihar etti
OPEC toplantısı öncesi petrol fiyatları 40 dolara düşebilir uyarısı
Oğuzhan Özyakup'tan Abdullah Avcı'ya: Teklif gelirse gönderebilirsin hocam
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıkladı! Öğretmen ve aileler için otizm rehberi
Sözleşmeli öğretmenlik mülakat yerleri sorgulama MEB açılıyor
Yorumlar 2 yorum