BIST 7.914
DOLAR 28,98
EURO 31,21
ALTIN 1.866,62
HABER /  DÜNYA

Bush Iraka destek istedi

ABD Başkanı George Bush, Avrupa, Asya ve Ortadoğu liderlerine Irak'a destek olmaları çağrısında bulundu

Abone ol

ABD Başkanı George Bush, Avrupa, Asya ve Ortadoğu liderlerine yeni Irak hükümetine desteklerini artırmaları için baskı yapacağını söyledi.

Bush, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin uluslararası toplumdan daha çok yardım istediğini belirterek, “Bu görevde ona yardım edeceğiz” ifadesini kullandı. İspanya'nın başkenti Madrid'de yapılan bağışçı ülkeler toplantısında söz verilen 13 milyar doların Irak'a aktarıldığını da söyleyen Bush, “Irak'taki yeni hükümete yardım etmeye ve bağış yapmaya söz verenleri, bu sözlerini yerine getirmeleri için teşvik ediyoruz” dedi.

Irak'ın başkenti Bağdat'a beklenmedik bir ziyarette bulunan Bush, Başbakan El Maliki'nin ülkeyi barışın hüküm sürdüğü bir yer haline getirmekteki kararlılığına güvendiğini de kaydetti. Bush, “Irak hükümetinin başarmaktaki kararlılığını takdir ettim. Ticaret, Tarım ve Enerji bakanlarımdan Irak'a gitmelerini, muadilleriyle görüşmelerini ve ülkenin yeniden yapılandırılmasına yardım etmelerini istedim. Amerikan politikası, başarmaları için onlara yardım etmektir” ifadesini kullandı.

Bush, Irak ve koalisyon güçlerinin, Iraklı terörist Ebu Musab Zerkavi'nin öldürülmesinin ardından düzenlenen baskınlarda toplanan yeni istihbarat bilgilerini kullanarak militanlara yönelik faaliyetlerini artırdığını kaydetti.

Irak'taki yaklaşık 130 bir askerin çekilme tarihi konusunda yine açıklama yapmayan Bush, ABD ve ittifak askerlerinin çekilmesinin Irak halkının El Maliki'nin yeni birlik hükümetini ne kadar kabul edeceğine bağlı olduğunu ve hükümetin başarılı olması için yeterli sayıda Amerikan birliğinin Irak'ta kalmaya devam edeceğini belirtti.

Bir soru üzerine Guantanamo üssünü kapatmak istediğini, ancak öncelikle buradaki “çok tehlikeli” mahkumlar konusunda bir plan yapılması gerektiğini söyleyen Bush, “Guantanamo'yu kapatmak isterim ama aynı zamanda orada çok tehlikeli bazı insanları tuttuğumuzun farkındayım ve mahkemelerimize onları çıkartmak için bir plan yapmamız daha iyi olur” dedi.

Guantanamo'da terör zanlısı olarak tutuklu bulunan 2 Suudi ve bir Yemenli pazar günü intihar etmiş, böylece 2002 yılından bu yana ABD'nin El Kaide ile Taliban militanları zanlısı olarak gönderdiği üste ölen ilk mahkumlar olmuştu.