BIST 115.748
DOLAR 6,86
EURO 7,73
ALTIN 392,14
HABER /  GÜNCEL

Bugün cuma namazı kılınacak camiler hangisi? İstanbul, Ankara camiler listesi

Bugün 2.5 ayın ardından cuma namazı ilk kez camilerde açık alanlarda kılınacak. İstanbul ve Ankara Valiliği cuma namazı kılınacak camilerin listesini yayınladı.

Abone ol

Diyanet tarafından, koronavirüs ile mücadele kapsamında 16 Mart'ta ibadete ara verilen camiler 2,5 ayın ardından bugün namazıyla yeniden ibadete açılıyor. İstanbul ve Ankara Valiliği cuma namazı kılınacak camilerin listeleri yayınlandı. İstanbul’da başta Süleymaniye, Sultanahmet, Yeni Cami (Eminönü), Ortaköy Cami ve Çamlıca Cami'nde cuma namazı kılınabilecek.

Ankara'da da cuma namazı Kocatepe başta olmak üzere bir çok camiide kılınabilecek. 

Camiilerde cuma namazı sadece açık alanlarda kılınacak, camii içine girilmesine izin verilmeyecek. Cuma namazına gidecek olanların abdestlerini evlerinde almaları, yanlarında seccade, tespih ve ayakkabılarını koyacakları bir poşet götürmeleri gerekiyor. Cuma namazına gidenler mutlaka maske takacaklar. 

Ankara'da cuma namazı kılınacak camiler listesi için tıklayın

İstanbul cuma namazı kılınacak camiler listesi için tıklayın

Camide namaz kuralları
Camilerde normalleşme kapsamında cemaatle birlikte öğle, ikindi ve cuma namazları kılınacak. Diğer vakitlerde münferiden namaz kılmak isteyenler için camiler açık tutulacak, ancak cemaatle namaz kılma olmayacak. 

Cuma namazı dışarda kılınacak

Öğle ve ikindi namazları meteoroloji durumuna göre öncelikle cami bahçesi/avlusu, açık alanlar da , hava uygun değilse camii içinde kılınacak. Cuma namazı ise cami dışında kılınacak. Cuma namazı sırasında camilerin kapalı mekanlarına girişe izin verilmeyecek, bu alanlar kapalı tutulacak. 

Cuma namazı her camide kılınamayacak. Cuma için yeterli bahçesi/avlusu/açık alanı bulunan camilere izin verildi. 

Vaaz verilmeyecek

Cuma namazlarında vaaz yapılmayacak, Diyanet İşleri Başkanlığınca gönderilecek hutbeler hiçbir ilave ve çıkartma yapılmaksızın okunacak, namazların mümkün olduğunca kısa sürede kılınmasına çalışılacak. 

CUMA HEYETİ NE YAPACAK?

Cuma namazlarında, her cami ve açık alan için en az beş kişiden müteşekkil Cuma Heyeti oluşturulacak. Heyetin görevleri şöyle:
*Cemaatin belirtilen şartlar dahilinde namaz kılınacak alanlara girmesi,
*Saf tutarken korona mesafesine uyması
*İçeriye girecek kişi sayısı belirlenen sayıya ulaştığında bu durumun giriş için bekleyen cemaate uygun bir şekilde anlatılması,
*Cemaatin namaz sonrası sosyal mesafeyi koruyarak dağılmalarını sağlayacak. 

Abdesthane kapalı olacak, maske şart

Abdesthane, şadırvan ve tuvaletler kapalı tutulacak, cemaatle veya bireysel namaz kılacak herkesin tıbbi/bez maske takması zorunlu olacak. Tespih, rahle, ayakkabı çekeceği vb. malzemeler bulaş riskini artırmaması için bulundurulmayacak.

Kişilerin seccadelerini yanlarında getirmeleri ve ibadet alanına girecek herkesin ellerini dezenfekte etmeleri sağlanacak.

Namaz kılacaklar arasında sosyal mesafenin sağlanması için ibadet edilecek mekânlarda her yönden birer metre mesafe olacak şekilde zeminde işaretleme yapılacak.

Cami yerleşkesi içerisinde bulunan türbelerin iç mekânları ziyarete açılmayacak. Mevlit, toplu yemek vb. etkinlikler ile cami çıkışlarında ikram yapılmasına izin verilmeyecek.

Namaz kılınacak alanların azami kapasiteleri, herkes tarafından görülebilecek bir şekilde uygun yerlere asılacak ve kişi sayısı yeterli noktaya ulaştığında cemaate uygun bir şekilde duyurulacak.

Cemaatle ibadete açılan cami ve mescitlerin bütün bölümleri her gün dezenfekte edilecek. Havalandırma kapı ve pencerelerle sağlanacak, klima ve havalandırma sistemleri çalıştırılmayacak.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri İstanbul, Ankara, İzmir ve 15 ilin seyahat yasağı kalktı! 1 Haziran'da açılacak yerler Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Merkez Bankası Finansal İstikrar Raporu! Koronavirüs büyümeyi sekteye uğrattı
Fransız otomotiv devi Renault 15 bin kişiyi işten çıkartacağını duyurdu
İlk belge Antalya'da bir otele verildi! Bakan Varank açıkladı
Trabzonspor'dan ikinci transfer! Aly Malle'de işlem tamam
Altay Bayındır'a övgü yağdı: Stili De Gea'ya benziyor
Evde bakım maaşı zamlandı 2020 temmuz zammı kaç para oldu?
Yorumlar 10 yorum