BIST 115.748
DOLAR 6,86
EURO 7,72
ALTIN 392,47
HABER /  EKONOMİ

Türkiye ekonomisinin büyüme rakamları açıklandı

Anadolu Ajansı

TÜRKİYE ekonomisinin yılın üçüncü çeyreğindeki büyüme rakamları açıklandı. Türkiye ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 4,5 büyüdü.

Abone ol

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın ilk çeyreğine (ocak-mart) ilişkin gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, GSYH tahmini, zincirlenmiş hacim endeksi olarak, bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı döneminde göre yüzde 4,5 artış gösterdi. 

Yüzde 16,2 artış var
Üretim yöntemine göre cari fiyatlarla GSYH tahmini, bu yılın ilk 3 aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 16,2 artarak 1 trilyon 71 milyar 98 milyon lira olarak gerçekleşti.

İnşaat sektöründe yüzde 1,5 azalış görüldü
GSYH'yi oluşturan faaliyetler incelendiğinde bu yılın ilk çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine kıyasla zincirlenmiş hacim endeksi olarak diğer hizmet faaliyetleri yüzde 12,1, bilgi ve iletişim faaliyetleri yüzde 10,7, sanayi yüzde 6,2, kamu yönetimi, eğitim, insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri yüzde 4,6, hizmetler yüzde 3,4, tarım yüzde 3, gayrimenkul faaliyetleri yüzde 2,4, mesleki, idari ve destek hizmet faaliyetleri yüzde 1,9, finans ve sigorta faaliyetleri yüzde 1,6 arttı. İnşaat sektöründe ise yüzde 1,5 azalış görüldü.

Yüzde 5,2 büyümesi bekleniyordu
AA Finans'ın "Büyüme Beklenti Anketi"ne katılan ekonomistlerin beklentilerinin ortalaması, Türkiye ekonomisinin 2020'nin ilk çeyreğinde yüzde 5,2 büyüyeceği yönünde olmuştu. Türkiye, 2019'un son çeyreğinde yüzde 6 büyümüştü.

Türkiye ekonomisinin 2010'dan bu yana büyüme hızı, yıllar ve çeyrekler itibarıyla şöyle:

GÜNÜN ÖZETİ
ÖNCEKİ HABERLER
Olcay Şahan'dan Talisca mı Alex mi sorusuna ilginç cevap
Cristian Baroni'den derbi açıklaması: İstediğim her şey oluyordu
Fenerbahçe'de Roberto Carlos bombası! Efsane geri mi dönüyor
Manisa'da otomobil TIR'ın altına girdi bilanço ağır
Rus ekonomisi nisanda yüzde 12 küçüldü
Memur zammı 2020 temmuz maaş farkı artışı ne kadar oldu
Yorumlar 27 yorum