BIST 1.441
DOLAR 8,24
EURO 10,03
ALTIN 486,05
HABER /  SAĞLIK

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ünal: 'Virüs ölmedi komada' deniliyor ama...

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal, koronavirüsle ilgili "1'in altına geldiyse virüsü kontrol altına almaya başladık demek. 'Virüs ölmedi ama komada' deniliyor. Ama bence bir gözü açık bekliyor. Yumruklarımızı indirip ona yaklaşırsak üzerimize zıplayacak" diye konuştu.

Abone ol

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal, Covid-19 salgınının Türkiye'deki seyrine ilişkin CNN Türk canlı yayınında çok konuşulacak açıklamalarda bulundu.

"Bir başarımız var ortada." diyen ünlü Prof. Ünal, "Önümüzdeki 3-4 güne bakmak lazım. Eğer artış devam ederse o RO kat sayısındaki artış da geri döner." ifadelerini kullandı.

 "Virüsün bulaşma oranının 1'in altına inmesi ne anlama geliyor?" 

Prof. Ünal sorusuya şu yanıtı verdi: Başlangıçta virüsün bulaşma kat sayısı olan RO rakamından bahsetmiştik. Bu rakam virüs ilk ortaya çıktığında oran 8 civarındaydı. Bu, bir kişinin virüsü kaç kişiye bulaştırdığını gösteren bir orandı. İspanya ve İtalya'da bu oran 15-16'lara kadar çıktı. Her bir kişi 15 kişiye bulaştırdı. Bizde her bir kişi 7-8 kişiye bulaştırdı. Hedef 2'nin altına gelmekti. Hele hele 1'in altına gelmekti. 1'in altına geldiyse virüsü kontrol altına almaya başladık demekti. 'Virüs ölmedi ama komada' deniliyor. Ama bence bir gözü açık bekliyor. Yumruklarımızı indirip ona yaklaşırsak üzerimize zıplayacak. 

"Bugün daha düşük tarafta olacağını umuyorum"

"Önümüzdeki 3-4 güne dikkat çektiniz. Siz ne bekliyorsunuz?" sorusu üzerine ise Ünal, şunları kaydetti: Ben geçen hafta örneğini vermiştim. İki gün üst üste yüksek gitti ama döndü sonra geri. Ben bugün rakamların bir öncekine göre daha düşük tarafta olacağını umuyorum. Buradaki zik-zaklar doğrusal bir düzlemde olmaz.

Sıcak bir akşam günü parkta 8-10 kişi birlikte bir şeyler yerken çok keyif alabilir, ama inanın bunun bedelini tüm Türkiye öder.

"Biz virüsle satranç oynuyoruz"

Ünal, "Ne yaşanırsa bizim normalleşme sürecinden geri atmamız gerekebilir?" sorusuna ise "Bilimsel Danışma Kurulu içerisinde, halk sağlığı uzmanı olan arkadaşlarımız var. Onlar Sağlık Bakanlığı ile çok sıkı bir takip içerisinde. Orada hedef 1 ve altıydı. Eğer bu yeniden 2'ye doğru kıpırdama yaşanırsa o zaman arkadaşlarımız gerekli uyarılarını yapacaktır ve Bilim Kurulu tavsiyesi olarak gündeme gelecektir. Burada 3-5 gün sonra bile yorum yapmak çok zor. Önümüzde bir satranç tahtası var ve biz virüsle satranç oynuyoruz. Her hamlemiz sonrası virüs de bir hamle yapıyor" yanıtını verdi.

"Virüse karşı tek silahımız..."

Prof. Ünal, açıklamasını şöyle tamamladı: Bütün bu atılacak adımlar virüsle yaptığımız kavgaya bağlı. Şu anda virüse karşı tek silahımız; maske, sosyal mesafe, evden mümkün olduğunca çıkmamak ve el temizliğine dikkat etmek. Bunlar basit kural gibi geliyor ama hayat kurtarıcı. Ve bundan başka bir yol yok! Sıcak bir akşam günü parkta 8-10 kişi birlikte bir şeyler yerken çok keyif alabilir, ama inanın bunun bedelini tüm Türkiye öder.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri İstanbul'un koronavirüs haritası güncellendi! İşte ilçe ilçe İstanbul'un Covid-19 haritası Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Kocaeli'de yüzük çalan hırsızı kuyumcu kovalayıp yakaladı
Anneler Günü için süper fırsatlar!
Bez maskelerle ilgili önemli karar! Ruhsar Pekcan duyurdu
Vedat Muriç'in gönlü Mourinho'lu Tottenham'da
Van'da PKK'lı teröristlerin suikast silahları ele geçirildi
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Asya'daki mevcudiyetimizi artırmamız lazım
İngiliz Financial Times yazdı: Türkiye yenilenebilir enerji yatırımlarında Avrupa'da 7. oldu
TÜİK, mart ayı dış ticaret endeksini açıkladı
Mersin'de sürücüsünün kalp krizi geçirdiği araç durağa daldı: 1 ölü 1 yaralı
Kültür ve Turizm Bakanlığı genelge yayımladı sosyal mesafeli tatilin ayrıntıları
Yorumlar 5 yorum