BIST 117.741
DOLAR 6,86
EURO 7,85
ALTIN 400,14
HABER /  GÜNCEL

Barış Pınarı Harekatı yalanlarında bugün! AA fotoğraflarıyla karalamaya çalıştılar

Barış Pınarı Harekatı aleyhine bazı terör yanlısı basın mecraları ve özellikle de sosyal medyada yürütülen kirli bilgi girişimlerinde, terör örgütü yanlıları, Anadolu Ajansının Halep'te çekilmiş fotoğrafları harekat sırasında görüntülenmiş gibi paylaşarak karalama algısı yapıldı.

Abone ol

TSK'nın Suriye'nin kuzeydoğusundan terör oluşumlarına karşı başlattığı Barış Pınarı Harekatı'nın ilerlemesiyle terör örgütü YPG yanlılarının, başka olaylarda ve zamanlarda çekilmiş fotoğrafları sosyal medyada manipülasyon teşebbüsüyle harekat sırasında çekilmiş gibi gösterme çabaları sürüyor.

AA Foto muhabiri İbrahim Ebu Leys'in Kasım 2016'da Halep'teki bir hava saldırısında objektifine yansıyan bir çocuğun başka bir çocuğu taşıdığı kare, sosyal medyada manipülatörler tarafından harekat sırasında çekilmiş gibi çarpıtılmak istendi.

Aynı şekilde Suriye'nin Doğu Guta kentinde Esed rejiminin hava saldırısında Eylül 2014'te yaralanmış çocukların yer aldığı bir görüntüyü sosyal medyada paylaşan terör örgütü yanlıları, amaçları doğrultusunda algı oluşturmaya çalıştı.

Dezenformasyon yapan sosyal medya hesaplarından yayımlanan, bir çocuğun cesedini taşıyan annenin yer aldığı görüntünün Suriye'nin Halep kentinde Ağustos 2012'de Esed rejiminin hava saldırısı sonrasında çekildiği ortaya çıktı.

Terör örgütü yanlısı hesapların, "Kürtler Trump'ın ihanetine uğradı" başlıklı bir etiketle paylaşarak manipüle etmeye çalıştığı, dört bebek cesedinin yer aldığı acı karenin Esed rejiminin Halep'e düzenlediği hava saldırıları sırasında, Eylül 2016'da çekildiği anlaşıldı.

Sosyal medyada manipülatör bir hesap, Suriye iç savaşı sırasında Esed rejiminin bombalaması sonrasında Ağustos 2016’da bir kadın ve iki çocuk cesedinin görüldüğü videoyu paylaştı ve harekat sırasında yaşanmış gibi çarpıtmak istedi.

Terör örgütü yanlısı bir hesap, Suriye iç savaşı sırasında 2012 yılında  Esed Rejimi ordusuna ait Rus yapımı T-72 tanklarının patlatıldığı görüntüleri kullanarak harekat sırasında çekilmiş gibi çarpıtmak istedi. Bununla birlikte Rus yapımı T-72 tipi tankların TSK'nın envanterinde bulunmadığı bildirildi.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Bakan Akar ve komutanlar Suriye sınırında! Harekattaki son durumu incelediler Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
İletişim Başkanı Fahrettin Altun'dan ABD'li Senatör Graham'a videolu yanıt
Denizlispor'da Rodallega şoku
Ünal Karaman 7 oyuncusundan vazgeçmiyor
MediaMarkt 'İstanbul bölgesinin doğum gününü' indirimlerle kutluyor
Şırnak'ta sosyal medya propagandasına operasyon: 5 gözaltı
Bugün noterler açık mı 15 Temmuz noter çalışma saatleri
Yorumlar 5 yorum