BIST 1.431
DOLAR 9,28
EURO 10,82
ALTIN 532,14
HABER /  GÜNCEL

Antalya Manavgat'taki yangında son durumu Bakan Pakdemirli açıkladı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Antalya'nın Manavgat ilçesindeki orman yangınına ilişkin, 53 kişinin dumandan etkilendiğini ve devrilen bir arazözün şoförünün ağır yaralandığını belirtirken, "Yangını körükleyecek her türlü sebep şu anda mevcut" ifadelerini kullandı.

Abone ol

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Antalya'nın Manavgat ilçesindeki orman yangını bölgesinde incelemelerde bulundu. Bakan Pakdemirli, dumandan etkilenen vatandaşlardan 2'si hariç hepsinin taburcu olduğunu belirterek, "Gece boyunca da mücadelemiz yangını bir an evvel kontrol altına almak ve soğutma çalışmalarına başlamak için devam ediyor olacak." dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antalya'nın Manavgat ilçede 4 noktada başlayan ve geniş bir alana yayılan yangın alanında incelemelerde bulundu. 

Yangının 12.05 sıralarında çıktığını ve yangın kulesi tarafından tespit edildiğini anlatan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, şunları kaydetti:

"Yaklaşık 13 dakika sonra ilk müdahale yapıldı. 37 derece sıcaklığın, yüzde 14'ün altında nemin bulunduğu ve 50 kilometreden daha fazla esen bir rüzgarla karşı karşıyayız. Yangın 4 noktadan çıkmış gözüküyor. İlki Yeniköy, ikincisi Sarılar, üçüncü baraj bölgesi, dördüncü Gebeci bölgesi. Şu an itibarıyla söyleyebileceğim yangının ilerlemesiyle ilgili tüm veriler mevcut. Yangın şu an itibarıyla ilerlemesiyle ilgili maalesef rüzgarın durumu, nemin düşüklüğü ve diğer faktörler yangın büyümesine yardımcı oluyor. Yangını körükleyecek her türlü sebep şu anda mevcut."

Yangına 1 İHA, 2 uçak, 19 helikopter, 192 arazöz, 30 iş makinesi, 960 personel ve su ihmal araçlarıyla müdahale edildiğini aktaran Pakdemirli, 4 yerleşim yerinin tahliye edildiğini, gerekirse yeni bölgelerin de tahliye edilebileceğini bildirdi.

Kalemler, Yeniköy, Çolaklı ve Evrenseki'nin kuzey kısımlarının boşaltıldığına değinen Pakdemirli, "Şu ana kadar 53 kişi dumandan etkilenmiş durumda. Maalesef bir arazözümüz devrildi, şoförümüzün durumu ağır. Etkilenen evler var, sera ve tarım alanları zararları var. Bunlarla ilgili şu anda tespit yapmak mümkün değil. 28 mahalleye enerji sebebiyle şu anda su verilmiyor" diye konuştu.

Bugün itibarıyla toplamda orman teşkilatının 28 yangınla mücadele ettiğini, 4'ü hariç 24'ünün kontrol altına alındığını dile getiren Pakdemirli, Adana, Kadirli, Karaisalı ve Mersin'deki yangınların devam ettiğini söyledi.

Bir gazetecinin yangının dört noktada aynı anda çıkmasının düşündürücü olduğu yönündeki soru üzerine Pakdemirli, "Bizim işimiz şu anda yangınla mücadele etmek. Gerekli adli ve kolluk kuvvetlerinin soruşturması devam ediyor. Bunlarla ilgili bulgulara rastlandıkça ya bizim ya da valilik tarafınca bununla ilgili açıklama yapılır" yanıtını verdi.

"Dört mahalle dışında herhangi bir riskimiz gözükmüyor"

Pakdemirli, henüz sebeple ilgili bir bulgunun olup olmadığı yönündeki soruya yönelik şu ifadeleri kullandı:

"Şu an işin açıkçası konsantrasyonumuz da o değil. Ama henüz sebeple alakalı bir şey yok. Sebepler çok sonra da çıkabilir. Geçen sene biliyorsunuz Hatay'daki yangında neredeyse bir sene sonra sebebi ve yani müsebbipleri belli oldu. Bu da böyle bir şey olabilir. Şu an için söyleyebileceğimiz tek şey yangınla mücadeleye devam ediyoruz. Önemli olan can kaybının olmamasıdır. Can kaybının olmaması için mücadele ediyoruz. Buradan da vatandaşlarımıza şu çağrıyı yapıyorum. Dumanın yaklaştığını görüyorsanız, her şeyinizi geride bırakın mutlaka emniyetli bulduğunuz yerlere doğru kendinizi tahliye edin. Şu an itibarıyla bu tahliye edilen mahalleler dışında herhangi bir risk gözükmüyor. Ama tabi ki rüzgarın hızlı olması ve yerleşim yerlerine yakın olması da belirli riskleri barındırıyor. Şu an itibarıyla bu dört mahalle dışında herhangi bir riskimiz gözükmüyor."

Yangının ne zaman kontrol altına alınacağı yönündeki soruyu Pakdemirli, "Yangın bir savaştır. Savaşın ne zaman, hangi dakika, saat bitireceğinize dair bir tahminiz olamaz. Yangınla ilgili, kontrol altına aldığımız zaman dört tarafını çevirdiğimiz zaman sizlerle paylaşıyor olacağız" şeklinde yanıtladı.

Pakdemirli, Evrenseki bölgesinde de incelemelerde bulunacağını sözlerine ekledi.

"Can kaybının olmaması sevindirici"

Bakan Çavuşoğlu da Antalya'ya, Manavgat'a ve Türkiye'ye geçmiş olsun dileklerini ileterek, havadan bölgeyi görerek bilgi aldıklarını söyledi.

Yangının henüz kontrol altında olmadığını dile getiren Çavuşoğlu, "Burada Tarım ve Orman Bakanımız ile tüm çalışanlarına teşekkür ederim. Gerçekten yoğun bir çalışma var, havadan ve karadan sürdürüyorlar. Ayrıca AFAD'ın, tüm ekipleri burada, belediyelerimiz destek veriyorlar." diye konuştu.

Can kaybının olmamasının sevindirici olduğunu anlatan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Evini terk etmek zorunda kalan, evi yanan ya da hasar gören vatandaşlarımızla ilgili gerekli düzenlemeler valiliğimiz kontrolünde devam ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımız ile buraya gelmeden önce görüştüm. Mesajı şu, hemşehrilerimize geçmiş olsun dileklerini iletti. Diğer hasarların hepsini telafi edebiliriz. Havadan da gördük yanan seralarımız var. Bazıları hala yanıyor. Tarım alanlarında, narenciye ve diğer benzeri alanlarda da yangının zararını gördük. Bunların hepsinin tespiti yapılır."

Yangının bir an önce kontrol altına alınmasını temenni eden Çavuşoğlu, bölgedeki çalışmalara destek vermek için geldiklerini, yangın kontrol altına alındıktan sonra gerekli çalışmaların yapılacağını söyledi.

"Yangın yerleşim yerlerinden ve turizm bölgelerinden uzaklaşmaya başladı"

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy ise ekibe teşekkür ederek, bölgede inceleme fırsatı bulduklarını, olağanüstü bir gayret içinde olunduğunu aktardı.

Yangının yayılmaması için yerleşim yerlerinin önünün kesildiğini anlatan Ersoy, şöyle devam etti:

"Yangın hem yerleşim yerlerinden hem turizm bölgelerinden oldukça da uzaklaşmaya başladı. İnşallah gece boyunca kontrol altında tutulabilirsek yarın inşallah büyük bir gayretle rüzgar da hızını keserse bu yangın söndürülebilir diye umut ediyoruz. Otelciler Birliği olsun AKTOB, TÜROFED olsun arkadaşlar, zaten ekiplerin kumanya ihtiyaçları olsun acil durumda kullanmak üzere oda ihtiyaçları olsun hazır bekliyorlar. Her türlü kumanya ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyorlar. El birliğiyle Antalya olarak, devletimiz, hükümetimiz bu yangını hızlı şekilde söndürecektir diye düşünüyorum."

Yangının üzerinde uzun uçuşlar yaptıklarını belirten Ersoy, yangının şu anda yerleşim yerlerine oldukça uzak noktalarda seyrettiğini bildirdi.

Ekibin elinden geleni yaptığını belirten Ersoy, "Gece de devam edecek, kontrol altında tutmaya çalışılıyor. Günün ilk ışıklarıyla birlikte helikopterler uçaklar olsun tekrar devreye gireceği için umudumuz bunu sıçramadan kontrol altına alıp, söndürmek." dedi.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Antalya Manavgat yanıyor! 4 mahalle boşaltıldı onlarca kişi dumandan etkilendi
Foto Galeri Antalya Manavgat yanıyor! 4 mahalle boşaltıldı onlarca kişi dumandan etkilendi Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Kısıtlamalara şu an için ihtiyaç yok
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Kısıtlamalara şu an için ihtiyaç yok
İTO'dan iş dünyasına aşı ödüllendirme sistemini uygulama çağrısı
İTO'dan iş dünyasına aşı ödüllendirme sistemini uygulama çağrısı
Japon basını: Türk SİHA'ları ABD'ye zor seçimler yaratıyor
Japon basını: Türk SİHA'ları ABD'ye zor seçimler yaratıyor
İBB'nin Hacı Bektaş-ı Veli festivaline tepki yağdı: Kemiklerini sızlatır
İBB'nin Hacı Bektaş-ı Veli festivaline tepki yağdı: Kemiklerini sızlatır
FETÖ'den aranan eski CHP Milletvekili Aykan Erdemir açık açık ABD Başkanı Biden'e yalvardı
FETÖ'den aranan eski CHP Milletvekili Aykan Erdemir açık açık ABD Başkanı Biden'e yalvardı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla küçükbaş sayısında hedef 90 milyon
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla küçükbaş sayısında hedef 90 milyon
81 ile KYK genelgesi gönderildi: 3 Eylül'den itibaren hizmete açılacak
81 ile KYK genelgesi gönderildi: 3 Eylül'den itibaren hizmete açılacak
Merkez Bankasının resmi rezerv varlıkları 97,7 milyar dolara yükseldi
Merkez Bankasının resmi rezerv varlıkları 97,7 milyar dolara yükseldi
Tüm detayları anlattı! Düzensiz göçmenleri Afganistan'dan Türkiye'ye getiren sistem nasıl işliyor?
Tüm detayları anlattı! Düzensiz göçmenleri Afganistan'dan Türkiye'ye getiren sistem nasıl işliyor?
Dünyanın en kötü insanı! Tamamlanması 6 yıl sürdü tek kopyası satıldı
Dünyanın en kötü insanı! Tamamlanması 6 yıl sürdü tek kopyası satıldı