BIST 1.221
DOLAR 7,84
EURO 9,29
ALTIN 483,69
HABER /  POLİTİKA

Ankara'daki İbrahim Kalın-James Jeffrey zirvesinden ilk mesaj: Kabul edilemez

ANKARA'da Cumhurbaşkanlığı Sözücü İbrahim Kalın ile ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'nin yaptığı 'İdlib' zirvesinden son dakika açıklamalar geldi. Ortak açıklamada bu durum 'kabul edilemez' olarak nitelendi.

Abone ol

Beştepe'de, ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ve beraberindeki heyet, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile görüştü. Görüşmede İdlib'de Esad güçleri tarafından Türk gözlem noktalarının hedef alınmasının 'kabul edilemez' olduğunun altı çizildi.

"Rejim saldırılarına son vermeli"

İdlib mutabakatının korunmasının önemine vurgu yapılırken yaşanan insani krizin daha da derinleşmemesi için tüm ülkelerin sorumluluklarını yerine getirmeleri gerektiği ifade edildi.

Siyasi çözüm sürecinin işletilebilmesi için rejimin saldırılarının sona ermesi gerektiği ve anayasa komitesi çalışmalarının hızlandırılması ile adil ve özgür bir seçim ortamının sağlanması konularında uluslararası toplumun somut desteğinin önemine işaret edildi.

Görüşmede İdlib'de yoğunlaşan krizin çözümüne ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu.

Trajediye dönüşen göç dalgası

İdlib’deki sivillere yönelik rejim saldırılarının artmasıyla büyük bir insani trajediye dönüşen göç dalgasının önlenmesi için diplomatik girişimlerin ivedilikle artırılması gerektiğinin altı çizildi. Bölgedeki terör unsurları ile ayrım gözetmeksizin, mücadele konusunda Türkiye'nin kararlılığı yinelendi.

Libya ile ilgili son gelişmeler de masadaydı

Görüşmede Libya ile ilgili son gelişmeler ele alınırken ateşkesin sürdürülebilirliğinin sağlanması ve siyasi sürece geçişin önemi vurgulandı.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri İdlib'deki gözlem noktalarına komando takviyesi yapıldı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Elazığ'da okulların açılması yine ertelendi tatil ne zaman bitecek?
Merkez Bankası piyasaya 4 milyar TL verdi
İstanbul'da yoldan geçmeye çalışan çifte araç çarptı ikisi de öldü
Sosyal medyada sahte astronot kıyafeti paylaşan İranlı bakan özür diledi
ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk oldu! Ankara Büyükşehir Belediyesi duyurdu
Oktay Ertuğrul kaç yaşında Umut Akyürek'in eşi kimdir?
Yorumlar 6 yorum