BIST 2.400
DOLAR 15,98
EURO 16,90
ALTIN 947,63
HABER /  GÜNCEL  /  YEREL

Ankara bayram yoğunluğuna hazır

Ankara Büyükşehir Belediyesi, başkentlilerin Ramazan Bayramı'nı rahat, huzur ve güven içerisinde geçirmelerini sağlamak amacıyla tüm önlemleri aldı.

Abone ol

Ankara Büyükşehir Belediyesi, başkenti saracak bayram coşkusu ve tatilinde tüm birimleriyle Ankaralılara hizmet vermeye devam edecek.

Zabıta Dairesi Başkanlığı ekipleri, bayram süresince Ankara'ya gelecek veya şehir dışına çıkacak vatandaşların huzurunu sağlamak için AŞTİ'de denetimleri artırırken, şehir içi ulaşımı sağlayacak özel halk otobüsü, dolmuş ve taksiler de ulaşım ekiplerince denetlenecek. Çevre zabıtası ekipleri ise takviyeli olarak denetimlerini sürdürerek, kaçak kömür, çevre ve gürültü kirliliği ile ilgili şikayetleri değerlendirecek. Zabıta Daire Başkanı Mehmet Ercan, hafta sonu ile birleşerek 4,5 gün yaşanacak bayram tatili süresince başkentlilerin alışverişlerini rahat ve güvenli bir ortamda yapabilmeleri için daha önceki bayramlarda olduğu gibi bu bayramda da işportacıların bulvar ve caddeleri işgal etmelerine izin verilmeyeceğini söyledi.

Şehir içinde başkentlilerin gerçekleştireceği ziyaretlerin yanı sıra, şehir dışından gelen konukların da akınına uğrayacak olan başkentin tüm cadde ve bulvarları hem süpürülecek hem de yıkanacak. Ramazan Bayramı öncesi süpürme ve yıkamanın dışında görsellik anlamında olumsuzluk teşkil eden çöpleri ve molozları da toplayacak olan Kent Estetiği Daire Başkanlığı ekipleri, duvarlara, yollara yazılan yazıları silecek. Mücavir alan sınırları içerisindeki tüm ilçelerde uygulanacak çalışmalarla tüm dünyaya örnek olan başkentin bayram temizliği de yapılmış olacak.

METRO DURAĞINDAN MEZARLIKLARA SERVİS

Tüm birimleriyle bayramda hizmet verecek olan Büyükşehir Belediyesi'nin hazırlıkları bunlarla da sınırlı olmayacak. Ramazan Bayramı süresince Karşıyaka ve Cebeci Asri Mezarlığı'na servisler düzenlenecek. Karşıyaka Mezarlığı'nı ziyaret edecek vatandaşlar, 3 gün boyunca metro hattında bulunan "Hastane Durağı"ndan saat 06.00'dan itibaren 10 dakikada bir Karşıyaka Mezarlığı'na taşınacak. Cebeci Asri Mezarlığı'nı ziyaret edecekler için de bayram sonuna kadar Sıhhiye Köprüsü üzerinden Ulus Anafartalar Çarşısı ve Zafer Çarşısı önünden yarım saatte bir servis kaldırılacak.

Vatandaşların rahat ve huzur içinde kabristan ziyaretlerini yapabilmeleri için Karşıyaka Mezarlığı içinde 10 tane servis aracıyla özel ring seferleri devam ederken, 3 günlük bayram süresince 4 adet servis de destek olacak. Ayrıca ziyaretçiler, Karşıyaka, Cebeci ve Sincan mezarlıklarının girişlerinde "Mezarlık Bilgi Sistemi"nde (MEBiS) yer alan kiosklar sayesinde yakınlarının bulunduğu mezarı ve en kısa yolu harita çıktısı da alarak kolaylıkla bulabilecek. Bayram süresince önceki bayramlarda olduğu gibi yine Karşıyaka ve Cebeci Asri mezarlıklarının kapı girişlerine kurulacak olan çadırlarda çay, kolonya ve bayram şekeri ikramı yapılacak. Ayrıca rahatsızlanan vatandaşlar için de Karşıyaka Mezarlığı'nın 2. ve 5. kapısında 2 doktor ve 2 hemşire hazır bulundurulacak. Bunların yanında her yıl olduğu gibi mezarlıklarda bayram süresince hoparlörlerden Kur'an-ı Kerim okunacak ve nöbetçi güvenlik ve temizlik ekipleri görev başında olacak.

AŞTİ GÜVEN VERİYOR

Ankara Şehirlerarası Terminal İşletmesi'nde de (AŞTİ) güvenlik önlemlerini artıran BUGSAŞ Genel Müdürü Ruhi Kurnaz, bayram nedeniyle terminale yaklaşık 450 bin kişinin giriş-çıkış yapmasını beklediklerini söyledi. Son teknoloji ürünü 59 sabit ve 53 hareketli kamerayla 24 saat AŞTİ'yi izlediklerini, 200 özel güvenlik personeliyle de başkentlilerin ve ziyaretçilerin huzurlu ve güvenli bir şekilde seyahatlerini yapmalarını sağladıklarını kaydeden Kurnaz, "Günde ortalama 3 bin otobüsün giriş çıkış yaptığı tesisimiz, Türkiye'nin en güvenli terminali özelliğini bayramda da sürdürecek" dedi.

Büyükşehir Belediyesi ve bağlı birimlerindeki hizmetlerin aksamaması için bayramda nöbetçi personel uygulamasına da gidecek olan Büyükşehir Belediyesi'nin "188 Alo Ambulans" hizmeti bayram boyunca kesintisiz sürdürülerek, Ankaralıların yardımına koşmaya devam edecek. İtfaiye ve cenaze hizmetlerinin yanı sıra ASKİ Kanal Arıza ekipleri de 24 saat aralıksız görev yaparak, vatandaşların acil ihtiyaçlarını karşılayacak. Vatandaşlar belediye ile ilgili ihtiyaç ve şikayetlerinde aşağıdaki telefonlara başvurabilecekler:
"Mavi Masa: 153
Su ve Kanal Arıza: 185
İtfaiye: 110
Alo Cenaze: 188
Alo Doğum: 188
Zabıta: 231 79 84-229 66 91"

ÖNCEKİ HABERLER
Evet oyu verecekler koyun sürüsü!
Evet oyu verecekler koyun sürüsü!
30 yıllık su sıkıntısı bu açılışla bitti
30 yıllık su sıkıntısı bu açılışla bitti
Sakarya'da kavşak kalktı, ölümler arttı.
Sakarya'da kavşak kalktı, ölümler arttı.
Ardahan MHP'den açıklama
Ardahan MHP'den açıklama
Önlükler bu sene de Belediyeden
Önlükler bu sene de Belediyeden
Üniversite sınavında da kopya skandalı
Üniversite sınavında da kopya skandalı
Aldırmaz'dan yöneticilere destek sözü
Aldırmaz'dan yöneticilere destek sözü
Herkesin hayalindeki yat Türkiye'de
Herkesin hayalindeki yat Türkiye'de
Samsun'da 'beyaz masalı' günler başladı
Samsun'da 'beyaz masalı' günler başladı
Hasta ziyaretine geldi, hastanelik oldu
Hasta ziyaretine geldi, hastanelik oldu