BIST 1.058
DOLAR 7,24
EURO 8,61
ALTIN 477,41
HABER /  GÜNCEL

Anayasa Mahkemesi elektrikli işkence' için 90 bin lira tazminata karar verdi

Anayasa Mahkemesi, Çorum’da 27 Eylül 2002’de gözaltına alınan Feride Kaya’nın götürüldüğü jandarma karakolunda "2 gün boyunca elektrik verilerek işkence edilmesi" nedeniyle devleti 90 bin TL tazminat ödemeye mahkûm etti.

Abone ol

Anayasa Mahkemesi (AYM), Çorum’da 27 Eylül 2002’de gözaltına alınan Feride Kaya’nın götürüldüğü jandarma karakolunda "2 gün boyunca elektrik verilerek işkence edilmesi" nedeniyle devleti 90 bin TL tazminat ödemeye mahkûm etti.

Savcılık soruşturması sonucunda iki doktor hakkında görevi kötüye kullanma, iki jandarma hakkında ise kötü muameleden dava açıldı. Dava sonunda jandarmalar beraat etti, doktorların davası ise zamanaşımı nedeniyle düştü. Kararda, işkencenin sabit olduğu, ancak kimin yaptığının tespit edilemediği kaydedildi. Yargıtay, askerlerle ilgili kararı bozsa da dava zamanaşımından düştü. Kaya, sürecin sonunda AYM’ye bireysel başvuruda bulundu.

Kötü muamele iddiası nedeniyle yürütülen soruşturmada birden çok sağlık raporu düzenlendiği ve bu raporların birçoğunda başvurucunun iddialarının desteklendiği anlatılan kararda, şu değerlendirme yapıldı:

“Başvurucuya kasti olarak uygulanan muamelenin amacı, süresi, sağlık raporlarına yansıyan fiziksel ve ruhsal etkisi de dikkate alındığında ve söz konusu fiillerin devlet görevlileri tarafından bilinçli olarak yapıldığı göz önünde bulundurulduğunda işkence olarak nitelendirilmesi mümkün görülmüş ve anayasanın 17. maddesi kapsamında devletin negatif yükümlülüğüne aykırı davranıldığı sonucuna ulaşılmıştır.”

GÜNÜN ÖZETİ
ÖNCEKİ HABERLER
İkna yoluyla teslim olan terörist sayısı 117'ye yükseldi! Bakanlık duyurdu
Sosyal medya düzenlemesi geçti! Twitter dışında sorun görünmüyor
Songül Öden evlendi eşi Arman Bıçakçı kim ne iş yapıyor?
Fenerbahçe iki oyuncu gözden çıkarıp o golcüyü alıyor!
Altının gramı 436 lirayı geçti çeyrek altın 727 lira! Beklenen haber yükseltecek
Gadir-i Hum Bayramı nedir kimler kutlar? Gadiri Hum ne demek anlamı
Yorumlar 1 yorum