BIST 1.408
DOLAR 8,09
EURO 9,68
ALTIN 462,57
HABER /  SPOR

Alper Boğuşlu, Altay ile Uğurcan arasındaki tek farkı söyledi

Türkiye A Milli Futbol Takımı, Trabzonspor ve Fenerbahçe’nin eski kaleci antrenörü, ayrıca kaleci antrenörü hocası Alper Boğuşlu, Türk kaleciliğinin geleceğiyle ilgili değerlendirme yaptı.

Abone ol

Pandemi döneminin kendisini için faydalı geçtiğini ifade eden Alper Boğuşlu, "Şu anda çalışmadığım için daha çok maç izleme şansım oluyor. Yeterince zamanım var ve bu dönemin benim için faydalı geçtiğine inanıyorum. Türkiye'den ve dünyadan yeterince kaleci izleyebiliyorum. Onun dışında boş zamanlarımda formumu korumak için gün içerisinde çeşitli fiziksel çalışmalar yapıyorum. Bir yerde çalışmadığım için buna ihtiyacım var. Ayrıca bugüne kadar çalıştığım kulüplerdeki çalışmalarımı gözden geçiriyor, neleri eksik neleri fazla yaptığımı kontrol ediyorum ve yeni şeyleri güncelliyorum" diye konuştu.

"Birçok Türk takımının yerli kaleci oynatacağını savunmuştum"
Yerli kalecilerin son zamanlarda sayısının artmasının kendisini şaşırtmadığını söyleyen deneyimli antrenör, "2013 senesinde çok az Türk kaleci varken, ben birçok Türk takımı zaman içerisinde yerli kaleci oynatacak ve bunların çoğu da yurt dışına gidecek tezini savunuyordum. Türk kalecilerin verimliliğini ben de şaşkınlıkla izliyorum. Ayrıca da mutluyum. Bu iler ki senelerde daha da artacak ve yurt dışında oynama kısmının da önümüzdeki seneden itibaren gerçekleşeceğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

"Altay ile Uğurcan arasındaki tek fark"
Fenerbahçe kalecisi Altay Bayındır ile Trabzonspor kalecisi Uğurcan Çakır'ın önemli ve değerli isimler olduğunu belirten Boğuşlu, "Onlara yakın olan kişilerin tercihleri bana göre en doğru tercihtir. Ben gerçekten böyle düşünüyorum. Uğurcan iki yaş daha büyük. İkisi de çok çok yetenekli. Kendi yaş gruplarının en iyileri. Ben A Milli Takım'dayken Uğurcan, Ümit Milli Takım'da çok iyi performans sergiliyordu. Ben onun bu performansını o tarihlerde öngörebiliyordum, şaşırmadım. Daha da iyi olacağını düşünüyorum. Yaşı itibariyle en verimli çağında değil. Yurtdışında da bizi çok iyi temsil edecektir. Altay'ın da sırası geldiğinde en iyi şekilde oynayacağını düşünüyorum. İkisi arasındaki tek fark, birisinin 96, diğerinin 98 doğumlu olması. Ayrıca İrfan Can Eğribayat çok yetenekli bir kaleci. Onun da bu performansa ulaşacağı öngörüsünde bulunmuştum. O da gayet iyi devam etti. Daha da iyi devam edecektir" ifadelerini kullandı.

İkisi de 5 büyük ligde oynayabilecek düzeyde
Bu sezon performanslarıyla dikkat çeken milli kaleciler Uğurcan Çakır ve Altay Bayındır'ın da Avrupa'da rahatlıkla oynayabilecek düzeye geldiklerini söyleyen Boğuşlu, "Bu gidişattaki öngörüm, aynı şekilde devam edeceklerdir. İyi oynayacaklarını ve kalıcı olacaklarını düşünüyorum. Ayrıca Avrupa Şampiyonası'nda iz bırakacaklardır ve bu durum olası transferlerini katkı sağlayacaktır. İki kaleci de bence 5 büyük ligde, ihtiyacı olan takımlarda oynayabilecek ve o takımlara katkı sağlayabilecek düzeyde. Kesinlikle bizi çok iyi temsil edeceklerdir. Kalecilikte kendilerinden sonraki nesillere hem yurtiçinde hem de yurtdışında olumlu bir bakış açısı çizeceklerdir" şeklinde konuştu.

"Avrupa'da Türk kaleciliği diye bir ekolden bahsedilecek"
Türk kalecilerinin önümüzdeki dönemlerde bir ekol yaratabileceğinin altını çizen deneyimli antrenör, "Diliyorum ki, Türk kaleciliği diye bir ekolden bahsedilsin Avrupa'da. Ve bu ekolün temsilcileri Avrupa'da boy göstersin. Berke Özer, 17 yaşında A Milli Takımımıza gelmişti. Milenyum doğumlu bir kaleci. Bu daveti alan ilk kaleciydi. Hala daha Belçika 2'nci Ligi'nde başarılı müsabakalar oynuyor. Cenk Gönen'in bir İspanya macerası oldu, burada şu anda güzel maçlar çıkarıyor. Bunun artarak devam edeceğini düşünüyorum" dedi.

"Her kaleci parmak izi gibi"
Bir kaleci antrenörünün sürekli olarak yeniliklere açık olması ve yeni metotlar geliştirmesi gerektiğine vurgu yapan Boğuşlu, "Süper Lig seviyesindeki kalecilerin, yeteri donanıma sahip olduğunu düşünüyorum. Bu özelliği iyi bir antrenman performansıyla da birleştirince çok iyi ürünler alabileceğinizin kanısındayım. Bunun örneklerini geçmiş dönemde hem ben yaptım hem de başka kaleci antrenörü arkadaşlarım yaptı. Bunun için ayrıca gururluyum. Her kaleci parmak izi gibi birbirinden farklı özellikler taşır. Bunun yanında, oynadığı son maç ile bir sonraki maç arasında farklılıklar da oluyor. Bundan dolayı kişinin ruh hali de değişiyor. Antrenörü de bu değişikliklere ayak uyduracak ve bunlara katkı sağlayacak programlar üretmeli" açıklamasında bulundu.

Kalecinin bir takımdaki yerine de vurgu yapan Alper Boğuşlu, "Bir takımdaki bütün parçalar çok değerli ama ben bir kaleci antrenörü olduğum için bir pozitif ayrımcılık yapmak istiyorum. Kaleci antrenörleri, futboldaki en kritik mevkilerden birisini çalıştırıyor. Bu çok önemli bir ayrım. Bu noktada kaleci iyi bir performansla takımının kurtarıcısı da oluyor. Hücumun son, savunmanın ilk adamı. Tekrardan dünyaya gelsem kaleci antrenörü olur, kalecimle o iletişimi sağlamak isterim" diye konuştu.

"Mükemmelliğe erişebilmek için tekrar çok önemli"
Hayata geçirmek istediği bir hayalini de açıklayan deneyimli antrenör, "Pandemi zamanı olmasa okulların teneffüslerini takip edip hangi genç, kaleciliğe daha yatkın diye tespit etmek isterdim, böyle bir hayalim var. Umarım gerçekleştirebilirim. Çok küçük yaşlardan itibaren dokunmalıyız bir kaleciye. Mükemmelliğe erişebilmek için tekrar yapmak çok önemli. Başarıyı getiren en önemli etkenlerden biri bu" şeklinde konuştu.

"Şenol Güneş bana büyük katkı sağladı"
A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş’in kariyerinden en önemli isim olduğuna değinen Boğuşlu, "Şenol hoca ile onun veliahttı unvanıyla çalıştım, antrenörü unvanıyla çalışmadığım için otorite hep ondaydı. O dönemde yedek kaleciler as kaleciyi çalıştırırdı. Benim şu anki mesleğim için büyük katkı sağladı. O tarihlerde kaleci antrenörlüğü diye bir müessese yoktu. Doğal olarak oynayan kaleciyi, oynamayan kaleci antrene ediyordu. Ben de hem antrenmanlarda hem de maçlarda bu hizmeti ona sağlıyordum. Herkesin çalışarak, araştırma yaparak yapmak durumunda olduğu şeyi ben zaman içerisinde doğallıkla yapabildiğimi fark ettim. Tabii ki bu yönümü de geliştirebildiğim için kalecilerime bir katkı sağlayabildim" ifadelerini kullandı.

ÖNCEKİ HABERLER
Rusya ve Ermenistan savunma bakanları, Dağlık Karabağ’ı konuştu
BEDAŞ açıkladı! Salgın geçen yıl konutlarda elektrik tüketiminde rekor getirdi
Terhisine 58 gün kala Hakkari'de oğlu şehit oldu! Sivaslı şehit annesinin tek bir isteği var
Ramazan pidesi fiyatları hangi ilde ne kadar? İşte dikkat çeken detay
Emre Belözoğlu'ndan Fenerbahçeli futbolculara ilk yasak
Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı İsmil Cinel'den korkutan açıklama! 10 gün içinde yer kalmayacak
EPGİS, akaryakıtta tavan fiyatı mahkemeye taşıdı
Samsun'da çıkan kavgada gençlerden birinin kafasına bıçak saplandı
Ankara'da korkutan artış! Mansur Yavaş tüm randevularını iptal etti
Doğu Perinçek'ten dikkat çeken Erdoğan yorumu: Lozan mevzisinde savaşıyor başını koymuş
Yorumlar 2 yorum