BIST 1.391
DOLAR 8,74
EURO 10,37
ALTIN 495,67
HABER /  POLİTİKA

Ahmet Davutoğlu'nun AK Parti eleştirileri! Demirtaş tutuklanması benim sorumluluğum değil

Yeni bir parti kurma hazırlığı içinde olduğu bilinen eski başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Partiye karşı eleştirilerini dile getirmeye devam ediyor. Davutoğlu HDP eski Eş Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında da dikkat çeken bir açıklamada bulundu.

Abone ol

Financial Times'tan Laura Pitel'e konuşan yeni partisi kurması muhtemel olan Davutoğlu, "AK Parti bir zamanlar adalet, özgürlük, düşünce ve ifade özgürlüğüne değer verirdi. Ancak son üç yılda gözlemlediğim kadarıyla hayatımız boyunca saygı duyduğumuz bu temel değerler göz ardı ediliyor" dedi. 

Davutoğlu başkanlık sistemini de eleştirerek Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın elindeki gücün Türkiye'nin "temel yapılarına zarar verdiğini" ve ülkedeki "siyasi kurumların zayıflamakta olduğunu" dile getirdi. 

'Çok umutlu değilim'

Hâlâ bir AK Parti üyesi olduğunu hatırlatan Davutoğlu, partide reform yapılması için bir "sorumluluk hissettiğini ancak "çok umutlu olmadığını" söyledi.

Takvim belirlenmedi

Pitel, Davutoğlu'nun kuracağı konuşulan yeni parti için bir takvimin belirlenmediğini aktardı.

'Ben birçok gazeteciyi korudum'

Financial Times'ın Türkiye muhabiri Pitel, eski başbakanın Türkiye'nin şu anki dış politikasının mimarı olmakla eleştirildiğini ve muhalefetteki bazı isimlerin Davutoğlu'nun başbakanlığı bıraktığı zaman insan hakları ile ifade özgürlüğüne sert engeller koyulmuş olduğunu söylediğini yazdı. Davutoğlu, kendisine yöneltilen eleştirilere, "Ben birçok gazeteciyi korudum. Fikirlere ve entellektüel özgürlüğe saygı duyulması gerektiğini söyledim" diye yanıt verdi.

Demirtaş'ın tutuklanması

Edirne Cezaevi’nde yaklaşık 3 yıldır tutuklu bulunan eski HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş hakkında da konuşan Davutoğlu, "Demirtaş ben istifa ettikten 6 ay sonra tutuklandı, bu benim sorumluluğum değil" dedi ve ekledi: "Bu yasal bir süreç, yapabileceğim bir şey yok".

'Hedefim yenir bir siyasi iklim yaratmak'

Eski başbakan, "Siyasetçiler dinamikleri takip etmek yerine onu değiştirmeli" dedi ve hedefinin Türkiye'de yeni bir siyasi iklim yaratmak olduğunu söyledi.

"İhtiyacımız olan açıklık, saydamlık, özgürlük ve korkmadan konuşabilme üzerine kurulmuş yeni bir psikoloji" diyen Davutoğlu, "sesini ilk yükseltmeye karar verdiğinde" hiçbir ana akım medya organının kendisinin kanallara çıkmasına izin vermediği söylemini tekrarladı.

3 gazeteciyi hatırlattı

Davutoğlu, kendisini konuk eden Yavuz Oğhan, İsmail Saymaz ve Akif Beki'nin Sputnik ile RS FM'deki programlarına son verildiğini hatırlattı.

Bilinçli olarak tartışma başlatmayı hedefliyor

Davutoğlu bilinçli olarak yozlaşma ve nepotizm hakkında bir tartışma başlatmayı hedeflediği söyleyerek, "çünkü eski bir başbakan olarak ben korkarsam vatandaş konuşamaz" dedi.

Davutoğlu sözlerine, "Konuşmak ve düşünmekten korkarsan bir çözüm bulunamaz" şeklinde son verdi.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Son günlerin en tartışmalı konusu Suriyeliler! KONDA'dan çarpıcı araştırma Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
2022 maaşları bayram öncesi ne zaman yatar ödeme takvimi
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
AK Parti'de başkanlara karne çıkarılacak hepsi tek tek takip edilecek
Obi Mikel, Trabzon’a geldi
Mısır'da yoksulluk sınırı yükselişte
Trabzonspor kafilesi Trabzon'a döndü
ABD'de bir yolcunun bavulundan füze fırlatıcısı çıktı
Trabzonspor'un yeni transferi Obi Mikel Trabzon'a ayak bastı
Denizlispor Oscar ve Zakarya'yı renklerine kattı
Pakistan'da askeri uçak evlerin üzerine düştü: 17 ölü
Yorumlar 12 yorum