BIST 1.408
DOLAR 8,06
EURO 9,67
ALTIN 460,38
HABER /  GÜNCEL  /  YEREL

Afyonkarahisar'da koruma altındaki 7 kara akbaba ölü bulundu

Anadolu Ajansı

AFYONKARAHİSAR'ın İhsaniye ilçesinde nesilleri tehlike altında olan ve kırmızı listede koruma altında bulunan 7 kara akbaba, ölü bulundu.

Abone ol

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Yaban Hayatını Kurtarma Rehabilitasyon Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (AKÜREM) Müdürü Doç. Dr. Emine Hesna Kandır, gazetecilere yaptığı açıklamada, hafta sonunda ilçeye bağlı Üçlerkayası köyünden gelen bir ihbar üzerine Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürlüğü ekiplerinin 7 kara akbabanın ölüsünü bulduğunu söyledi.

Ölüm nedenlerinin belirlenmesi için merkeze getirilen akbabaların ön otopsilerinin yapıldığını dile getiren Kandır, şöyle konuştu:

"Akbabaların ölüm nedenlerinin tespiti amacıyla merkezimizde nekropsi işlemi yaptık. İlk belirlemelerimize göre bu toplu bir zehirlenme vakasıdır. Yoğun fare zehri içeren etleri tüketmelerinden kaynaklandığını tahmin etmekteyiz. Ne yazık ki bu tür zehirlenme vakalarının akbaba ölümlerinde büyük etkisi olmakta, hayvancılık için tehdit olarak görülen kurt, çakal, tilki gibi yırtıcı memelileri yok etmek için çevreye atılan zehirli etler akbabaları yok etmektedir."

Kandır, ekolojik sistem için akbabaların çok önemli olduğunu vurgulayarak bu hayvanların yeryüzündeki leşleri temizleyerek salgın hastalıkların yayılmasını engelleyen son derece faydalı kuşlar olduğunu bildirdi.

İnsan faaliyetleri neticesinde birçok canlı türü gibi kara akbabaların da sayılarının azaldığını, nesillerinin tehlike altına girdiğini dile getiren Kandır, "Dünya üzerinde yaşayan 23 akbaba türünün 4'ü Türkiye'de gözlemlenmektedir. Ülkemizdeki akbabaların en irisi olan kara akbaba, Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından yayınlanan 'kırmızı liste'de yer alan nesli tükenme tehdidi altında bulunan bir kuş türüdür" ifadesini kullandı.

ÖNCEKİ HABERLER
Erdoğan'dan bildiri açıklaması: Bu işin merkezinde ana muhalefet partisi var
Rusya Devlet Başkanı Putin iki dönem daha devam etmesine izin veren yasayı imzaladı
Türkiye 5 Nisan 2021 koronavirüs vaka ve ölü sayısı! Sağlık Bakanlığı Kovid-19 tablosu
Yalova'da kaçakçılık şüphelileri canlı yayın sırasında polise yakalandı
Koronavirüsün insanlardan hayvanlara bulaşma ihtimalini doğrulandı
Yaşanan skandalın ardından Türkiye'den Facebook kararı
Galatasaray Kulübünden Galatasaray Lisesi Müdürü Vahdettin Engin'e istifa çağrısı
Balıkçıların kabusu balon balığı Marmara Denizi'nde yakalandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Montrö bildirisine sert tepki: Kesinlikle art niyetli bir bildiri
İran nükleer anlaşması yarın Viyana'da görüşülecek
Yorumlar 8 yorum