BIST 1.408
DOLAR 8,08
EURO 9,67
ALTIN 461,79
HABER /  GÜNCEL

Balıkçıların kabusu balon balığı Marmara Denizi'nde yakalandı

İhlas Haber Ajansı

İstilacı türler arasında yer alan balon balığının Türkiye sularındaki artışı devam ediyor. Balon balığı, hem eko sisteme hem de balıkçılık sektörüne zarar veriyor. Balon balıkları; Ege ve Akdeniz'in ardından Marmara Denizi'nde de kendini gösterdi.

Abone ol

BURSA'nın Gemlik ilçesinden denize açılan amatör balıkçıların oltalarına daha önce Marmara Denizi'nde karşılaşmadıkları bir tür balık takıldı. Balıkçılar, yaptıkları inceleme sonucu yakaladıkları balığın balon balığı olduğunu öğrendi.

Oldukça güçlü bir zehre sahip olan balon balıkları yiyen kişileri ölüme kadar götürebiliyor. Güçlü bir çene yapılarına sahip balıklar ayrıca jilet gibi keskin dişlere sahip.

Marmara Denizi'nde de görülen tehlikeli balon balığı konusunda özellikle amatör balıkçıların dikkatli olması uyarısı yapıldı.

Gemlik ilçesinde teknesiyle amatör balıkçılara tur düzenlenen Serkan Emre'nin teknesinde balık tutan balıkçıların oltasına balon balığı takıldı. Marmara denizinde ilk defa zehirli balon balığı gören balıkçılar büyük şaşkınlık yaşadı.

Uzun yıllardır tekneyle balık yakalamaya çıktığı ve turlar düzenlediğini ifade eden Serkan Emre, "Biz teknemizle Gemlik Körfezi'nden tur düzenleyip amatör balıkçıları taşıyoruz. Geçtiğimiz gün düzenlediğimiz turda daha önce Ege ve Akdeniz de çıktığını duyduğumuz balon balığını tekneme binen müşterilerden biri yakaladı. Büyük şaşkınlık yaşadık. Bu balığı daha önce Marmara Denizi'nde görmemiştik. Çok zehirli bir balık. Yendiğinde ölümcül sonuçlara yol açabiliyor" dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Montrö bildirisine sert tepki: Kesinlikle art niyetli bir bildiri
İran nükleer anlaşması yarın Viyana'da görüşülecek
Dünya genelinde 664 milyon dozdan fazla Kovid-19 aşısı yapıldı! Türkiye 6. sırada yer aldı
Ücretsiz izin krize dönüyor! Devletten maaş alanların sayısı 2.5 milyonu geçti
Çanakkale'de belediye meclis üyesinin testi pozitif çıktı! Toplantı ertelendi
ABD'de Kovid-19'dan ölenlerin sayısı 555 bini geçti
Dünyanın en pahalı tablosu NFT olarak satışa çıktı! Sadece 1 fark var
Metin Feyzioğlu'ndan dikkat çeken 'bildiri' açıklaması! Tepki çekmesinin nedeni...
Giresun'da hidroelektrik santralinde facia! 4 işçi akıntıya kapıldı
Skandal Montrö bildirisi... Gözaltına alınan emekli amiraller Ankara TEM'e götürüldü
Yorumlar