BIST 1.536
DOLAR 7,36
EURO 8,95
ALTIN 437,09
HABER /  POLİTİKA

Türkiye'den Fransa'daki Türk okulu iddialarına yanıt

Demirören Haber Ajansı

Dışişleri Bakanlığı, Fransa’da Büyükelçilik destekli Türk okulu açılması konusundaki Fransız basınında yer alan bazı haber ve açıklamalarla ortaya çıkan tartışmaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı. Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Bakanlık Sözcüsü Hami Aksoy, "Fransa Milli Eğitim Bakanı'nın bu konuda sarf ettiği ifadeleri hayret ve üzüntüyle karşıladık. Hayal mahsulü ve tamamen mesnetsiz iddialara dayanan söz konusu açıklamaların tarafımızca kabul edilmesi söz konusu değildir" dedi.

Abone ol

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Fransa'da büyükelçilik destekli Türk okulu açılması konusunda Fransız basınında yer alan açıklamalar ve Fransa Milli Eğitim Bakanı'nın ifadeleri hakkındaki soruya yazılı cevap verdi.

Aksoy, Fransa’da Büyükelçilik destekli Türk okulu açılması konusundaki Fransız basınında yer alan bazı haber ve açıklamalarla ortaya çıkan tartışmaların gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

"Fransa Milli Eğitim Bakanı'nın ifadelerini hayret ve üzüntüyle karşıladık"

Fransız basınında yer alan iddiaların gerçeği yansıtmadığını ve manipülatif unsurlar içerdiğini aktaran Aksoy, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Fransız basınında Fransa’da Büyükelçilik destekli Türk okulu açılması konusunda son günlerde çıkan bazı haber ve açıklamalar ile yaşanan tartışmalar gerçekleri yansıtmamakta, manipülatif unsurlar içermektedir. Fransa Milli Eğitim Bakanı'nın bu konuda sarf ettiği ifadeleri hayret ve üzüntüyle karşıladık. Eğitim Bakanı’nın bu süreçle ilgili doğru şekilde bilgilendirilmediği anlaşılıyor. Hayal mahsulü ve tamamen mesnetsiz iddialara dayanan söz konusu açıklamaların tarafımızca kabul edilmesi söz konusu değildir."

Aksoy, Türkiye'de de Büyükelçilik destekli Fransız okulları bulunduğunu hatırlatarak, Türkiye'nin, Fransız eğitim sistemiyle uyumlu olarak açmayı öngördüğü okullar için müzakerelerin Türkiye'deki Fransız okullarıyla mütekabiliyet çerçevesinde yürütüldüğünü belirtti.

ÖNCEKİ HABERLER
Devler Trabzonspor'un kapısında
Galatasaray'da bir formaya üç aday Terim kimi seçecek?
Galatasaray Babel'le ön protokol imzaladı
AA muhabirini arama çalışmalarına ara verildi
Devrim Muhafızları'ndan Trump'ın müzakere teklifine ret
Bozuk eti vatandaşa yedireceklerdi
Ankara'da halk otobüsü kaza yaptı 10 yaralı
Furkan Vakfı davasında yeni gelişme
Milyonlarca emekliyi ilgilendiren gelişme! Yüzde 26 oranında artırılmasını talebi
Oruçluyken uykuda boşalmak orucu bozar mı Diyanet ne diyor?
Yorumlar 1 yorum