BIST 1.428
DOLAR 8,28
EURO 10,00
ALTIN 482,72
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Türkiye kendi uydusunu uzaya gönderen 10 ülke arasına girecek! Bakan Karaismailoğlu açıkladı

"Türksat 5A 2020'nin son çeyreğinde, Türksat 5B 2021'in ikinci çeyreğinde, Türsat 6A 2022'de uzaya gönderilecek." açıklaması yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Türksat 6A'yı uzaya gönderdiğimizde dünyada kendi uydusunu üreten ilk 10 ülke arasına gireceğiz" diye konuştu.

Abone ol

Bakan Karaismailoğlu, Türksat A.Ş'nin Gölbaşı Yerleşkesi'nde incelemelerde bulunarak şirketin çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Türkiye'nin uydu yayıncılığında Asya, Avrupa ve Afrika ülkelerine hitap eden, sektörde önemli bir aktör olduğuna dikkat çeken Karaismailoğlu, "TÜRKSAT, çalışmalarını kesintisiz sürdürüyor. TÜRKSAT 5A, 2020'nin son çeyreğinde, TÜRKSAT 5B, 2021'nin ikinci çeyreğinde, TÜRKSAT 6A, 2022'de uzaya gönderilecek. Haberleşme uydularımız uzaya ulaştığında ülkemiz, görüntü, ses ve data iletişimi ile birlikte diğer katma değerli hizmetlerimizle dünyada söz sahibi olacak. Cumhuriyetimizin 100. yılında Türkiye, Dünya'da haberleşme uydusu üretebilen 10 ülke arasında yerini alacak" ifadelerini kullandı.

"Ortak çalışmanın ürünü olacak"

Türksat 6A'nın yerli bir uydu projesi olduğunun altını çizen Bakan Karaismailoğlu, "TÜRKSAT 6A'nın sözleşmesi, Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla 15 Aralık 2014'de imzalandı. Bu uydumuz, Bakanlığımız ve TÜRKSAT A.Ş. ile birlikte TÜBİTAK, TAI, ASELSAN ve Ctech gibi kuruluşların ortak çalışmasının ürünü olacak" diye konuştu.

Kablo TV abone sayısının 1 milyon 400 bine ulaşmasını hedefliyoruz.

TÜRKSAT A.Ş'nin kablo altyapısı üzerinden sayısal televizyon, geniş bant internet ve sabit telefon hizmeti verdiğine de vurgu yapan Karaismailoğlu, "1 milyon 300 bine yakın Kablo TV abone sayısının yılsonuna kadar, 1 milyon 400 bine çıkarılmasını öngörüyoruz. 1 milyonu aşan kablonet abone sayısının da yıl sonuna kadar 1 milyon 100 bine çıkarılması önceliğimizdir" şeklinde konuştu.

Yeni stratejik projeler

Türksat A.Ş'nin yeni stratejik projeleri hakkında bilgi alan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, "Ülkemizin uydu haberleşme kapasitesinin geliştirilmesi ve korunması çok önemlidir. Kablo TV altyapımızın aktif ve rantabl kullanılması, yayıncı kuruluşlara yüksek kaliteli hizmet sunulması kayda değerdir. Katma değerli bilişim hizmetlerinin yaygınlaştırılıp, bilgi güvenliğine yönelik çabalarınızı destekliyoruz. Bu yöndeki her türlü yatırım planlarını yakından takip ediyor ve yanınızda olduğumuzu belirtmek istiyorum" ifadelerini kullandı.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Meteoroloji'den büyük şehirlere sağanak yağış uyarısı! İstanbul, Ankara, İzmir... Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Bakan Ruhsar Pekcan'dan kritik swap açıklaması! Çin ve diğer ülkelerle görüşüyoruz
Anneler Günü için süper fırsatlar!
2022 maaşları ödeme günleri haziran takvimi
Akdeniz'de korkutan deprem! Kandilli Rasathanesi şiddetini bakın kaç açıkladı
İsrail basınından dikkat çeken yorum! Türkiye’nin Akdeniz üstünlüğünü kabul ettiler
Kovid-19 sürecinde kolonya ve dezenfektanlar egzamalı hasta sayısını artırdı
EBA dersleri ne zaman bitecek MEB yeni takvimi duyurdu
THY uçuşlarında iki yeni sağlık tedbiri hayata geçti
Fenerbahçe'nin hazırlık maçına onay çıkmadı
AÖL sınav tarihleri MEB takvimi açıkladı Açık lise 2. dönem sınavı ne zaman?
Yorumlar 9 yorum