BIST 118.485
DOLAR 6,86
EURO 7,77
ALTIN 393,59
HABER /  DÜNYA

İsrail basınından dikkat çeken yorum! Türkiye’nin Akdeniz üstünlüğünü kabul ettiler

İSRAİL 'in en büyük gazetelerinden Haaretz, Türkiye’nin Libya’yla gerçekleştirdiği askeri ve ekonomik iş birliğiyle ilgili bir makale yayınladı. Makalede Türkiye’nin bölgede sağladığı üstünlüğün inkâr edilemez olduğu vurgulandı.

Abone ol

Libya ordusunun, Türkiye'nin de desteğiyle darbeci Hafter'e karşı başarılı sonuçlar alması, bölgedeki çıkarlarının zarara uğrayacağını düşünen civar devletleri endişelendiriyor.

Hafter rejimine karşı zafer kazandı
Hafter'e art arda vurulan darbelerden sonra başta Mısır, Fransa ve Birleşik Arap Emirlikleri olmak üzere birçok yabancı devlet, Türkiye’nin bölgedeki potansiyel güç olarak öne çıkmasından rahatsız olarak durumun başarısına gölge düşürmeye çalıştı. Türkiye’nin bölgede askeri gücünü ortaya koyarak meşru olmayan rejimlere geçit vermeyeceği mesajının yanı sıra Libya’yla önceden imzalamış olduğu Münhasır Ekonomik muhtırası da, yabancı devletleri endişeye sürükledi.

Türkiye Akdeniz'in kilit gücüdür
İsrail gazetesi Haaretz, yayınladığı makalede Türkiye’nin bölgede sağladığı üstünlüğün inkâr edilemez olduğunu yazdı. Zvi Bar'el imzalı makalede, Libya’nın Hafter kuvvetlerine karşı elde ettiği başarıda Türkiye’nin önemi vurgulandı.

Türkiye’nin kontrolü olmaksızın devam edemeyecek
Askeri iş birliğinin, Türkiye’yi Akdeniz’i kontrol etmede ciddi ölçüde kuvvetlendirdiği belirtilen yazıda, Libya ile imzalanan anlaşmaya da yer verildi. Münhasır Ekonomik Bölge anlaşmasıyla da birlikte, Türkiye’nin artık Akdeniz’de kilit bir rol üstlenmesini sağladığı ifadelerine yer verilirken, Orta Doğu ülkelerinin, faaliyetlerine Türkiye’nin kontrolü olmaksızın devam edemeyeceği de söylendi.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Sivas'ta 30 yıl sonra ilk kez ortaya çıktı yeniden kayboldu Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Sokak köpeğini sopayla döven adama ceza yağdı
EBA dersleri ne zaman bitecek MEB yeni takvimi duyurdu
THY uçuşlarında iki yeni sağlık tedbiri hayata geçti
Fenerbahçe'nin hazırlık maçına onay çıkmadı
AÖL sınav tarihleri MEB takvimi açıkladı Açık lise 2. dönem sınavı ne zaman?
Elanur Pat kimdir yaşı kaç Exatlon Challenge Elanur boyu kaç?
Yorumlar 11 yorum