BIST 1.391
DOLAR 8,77
EURO 10,41
ALTIN 500,20
HABER /  SAĞLIK

Kovid-19 sürecinde kolonya ve dezenfektanlar egzamalı hasta sayısını artırdı

Yeni tip koronavirüs salgını günlerinde hayatımızın bir parçası haline gelen kolonya ve dezenfektanların deri rahatsızlığı bilinen egzamalı hasta sayısını artırdığı ortaya çıktı.

Abone ol

Kovid-19 virüsünün dolaylı yoldan bir olumsuz yönü daha gün yüzüne çıktı. Günlük yaşantımızın vazgeçilmezleri arasına giren kolonya ve  dezenfektanlar, gereksiz fazla kullananlar ve teni hassas olanlarda yan etki yaratarak deri rahatsızlığına neden oluyor.

Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Engin Şenel, koronavirüse karşı kullanılan kolonya ve dezenfektanların egzamalı hasta sayısını artırdığını söyledi.

Doç. Dr. Şenel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sabun, deterjan ve diğer dezenfektan özellikli maddelerle uzun süreli temasın cildin doğal koruyucu tabakasının kaybına yol açtığını, aşırı suyla tema edildiğinde bu kaybın daha da artabildiğini söyledi.

"Aşırı kolonya ve dezenfektan kullanımı egzamalı hasta sayını artırdı''

Kolonya gibi alkol bazlı ürünlerin cildi kuruttuğunu, bu nedenle dış etkenlere ve tahriş edici maddelere açık hale getirdiğini vurgulayan Şenel, şöyle konuştu: "Kontakt dermatit çok yaygın bir dermatolojik problemdir. Dünyadaki tüm erişkin nüfusun yaklaşık beşte birini hayatının bir döneminde etkilemektedir. Günlük dermatoloji pratiğimizde de sık gördüğümüz dermatolojik hastalıkların başında gelmektedir. Koronavirüs salgını sürecinde aşırı kolonya ve dezenfektan kullanımına bağlı olarak özellikle el egzamalı hasta sayısında artış gözlemlendi. El egzaması problemi yaşayan vatandaşımız sağlık probleminin ilerlemesini beklemeden uzmana danışmaya özen göstermedir. Aksi halde hem hastalığın kliniği ağırlaşabilir hem de tedavi uzayabilir."

Elleri sıkça nemlendirmek önemli

El egzamasının ellerde kızarıklık, kuruluk, kepeklenme, bazen de sulantı ve kabarıklık ile ortaya çıkabildiğine işaret eden Şenel, sıklıkla aşırı su teması, sabun, deterjan ve diğer temizlik malzemeleri ile eldiven temasıyla oluşabildiğini, bu tür ürünleri aşırıya kaçmadan gerektiği kadar kullanmak ve elleri sıkça nemlendirmenin önemli olduğuna dikkati çekti.

"Elinizi ılık su ile yıkamak daha doğru olacaktır'' 

Kolonyanın günümüz şartlarında aşırıya kaçmadan nemlendirici takviyesi ile kullanılabileceğine işaret eden Şenel, "Ellerin temizliğinde sabun yerine derinin pH'ına uygun kokusuz ve renksiz bir temizleyici kullanılması daha doğru olabilir." ifadelerini kullandı.

Şenel, şöyle devam etti: "Elimizi sık yıkamamızın zorunlu hale geldiği salgın döneminde sıcak ve soğuk su yerine ılık su ile yıkamak daha doğru olacaktır. İş sırasında yüzük ve varsa diğer takı ve aksesuarların çıkarılması, tahriş edici maddelerin bunların altında birikimini ve deri ile temasının uzamasını önler. Nemlendirici kullanımı derinin kaybettiği nemin geri kazanması için elzemdir. Bunlar, aynı zamanda bariyer görevi görür ve tahriş edici etkenlerin deriye kolaylıkla nüfuz etmesini önler. Temizlik ve bulaşık işlerinde mümkünse çamaşır ve bulaşık makinesi kullanılmalıdır. Eldiven kullanımı sürekli teması önlemek için önemlidir ancak bunda da pudralı ve lateks eldivenlerden kaçınılmalı, kullanılabilecek vinil ya da nitril eldivenin içine de mümkünse pamuklu astar ya da pamuklu eldiven giyilmesi uygun olacaktır."

"Cilt probleminden şüphelenen vatandaşlarımız, uzman hekimlere  muayene olabilmektedir"

Tedavide ilk yapılması gereken şeyin temasın önlenmesi olduğunu belirten Şenel, sözlerini şöyle sürdürdü:"Ciltte tahrişe neden olacak maddeler ile temasın kesilmesi sonrası tedavide nemlendirici, steroidli, bazen antibiyotikli kremler, kaşıntı önleyici antihistaminikler ve gerekirse daha ileri tedaviler kullanılmaktadır. Ülkemiz, dünya ülkeleri içinde alanında uzmanlaşmış doktorlara ulaşabilme imkanının en yüksek ve en rahat olduğu ülkelerden biridir. Herhangi bir cilt probleminden şüphelenen vatandaşlarımız, uzman hekimlerden rahatlıkla randevu sırasını alabilmekte ve muayene olabilmektedir."

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Bursa'da koronavirüsün giremediği yer! Türkiye'ye örnek olacak Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
EBA dersleri ne zaman bitecek MEB yeni takvimi duyurdu
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Fenerbahçe'nin hazırlık maçına onay çıkmadı
AÖL sınav tarihleri MEB takvimi açıkladı Açık lise 2. dönem sınavı ne zaman?
Beşiktaş'ta Loris Karius’un yerine Jeroen Zoet
NASA uyardı Tehlikeli bir göktaşı Dünya'ya yaklaşıyor
AK Parti'den Doğu Perinçek'e sert uyarı: Haddini bileceksin....
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum: 4 bin 775 kilometre bisiklet yolu yapacağız
Mesleki Yeterlilik Sınavları yeniden başlıyor Zehra Zümrüt Selçuk açıkladı
Brezilya'da en yüksek ölüm oranı! Son 24 saatte bin 262 kişi öldü
Yorumlar 2 yorum