BIST 10.471
DOLAR 32,61
EURO 35,03
ALTIN 2.439,41
HABER /  GÜNCEL

Türk SİHA'larının başarısı dünya basınında! Ankara teknolojik gücünü gösterdi

İDLİB 'de yerli ve milli SİHA'ların rejime ağır kayıp vermesi dünya medyasında geniş yankı buldu. Rejime ağır darbe vuran Türk SİHA'larının nokta atışlarını yayınlayan yabancı basın, "Ankara teknolojik gücünü gösterdi" dedi.

Abone ol

ABD'li merkezli medya kuruluşu Bloomberg, Türk SİHA'ların başarısını Ankara teknolojik gücünü gösterdi sözleriyle yansıttı. Haberde benzeri görülmemiş sayıda uçağın eşgüdüm içinde hareket ettiğine dikkat çekildi.

Nokta atışların görüntüleri yayınlandı

İlk kez bir ülkenin geniş bir hava sahasını drone sürüsü kullanarak yönettiği aktarıldı. "Düzinelerce uzaktan kontrol edilen uçak, Suriye üslerini, kimyasal savaş depoları ve iki Su-24 savaş uçağını vurdu" denildi. Voice of America da Türk SİHA'larının yaptığı nokta atışların görüntülerini yayınladı.

Türkiye'nin harekatı rejime ivme kaybettirdi

İngiliz The Guardian gazetesi ve France 24’te yer alan haberlerde de rejim unsurlarının Türk dronlarıyla etkisiz hale getirildiği duyuruldu. Türk SİHA'ların rejime vurduğu darbeyi İngiliz devlet televizyonu BBC'de gündemine taşıdı. BBC, Guardian'ın "Türkiye'nin harekatı rejime ivme kaybettirdi " haberine de geniş yer verdi.

Türkiye'nin Suriye'deki büyük askeri başarısından övgüyle söz etti

Türk İHA ve SİHA'ların büyük başarısıyla ilgili yabancı politikacılardan da çarpıcı yorumlar geldi. Portekizli siyaset bilimci ve Amerikan Hudson Enstitüsü Araştırmacısı Bruno Maçaes, Türkiye'nin Suriye'deki büyük askeri başarısından övgüyle söz etti.

Ortadoğu'nun kaderini değiştiren adam

Bruno Maçaes, sosyal medya hesabından "Türkiye, nasıl silahlı drone süper gücü haline geldi?" diye sordu ve dronları üreten Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar için ''Ortadoğu'nun kaderini değiştiren adam'' nitelemesinde bulundu.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
İstanbul'dan sınıra 70 lira! Avrupa'ya Suriyeli göçünde son durum
Foto Galeri İstanbul'dan sınıra 70 lira! Avrupa'ya Suriyeli göçünde son durum Galeriye Gözat