BIST 1.536
DOLAR 7,53
EURO 8,99
ALTIN 410,37
HABER /  GÜNCEL

TÜBİTAK geliştirdi! Türkiye'de kullanılan Covid-19 test kitlerinde yeni dönem

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK bünyesinde faaliyet yürüten UME'nin, Türkiye'de koronavirüs tanısı için kullanılan PCR testlerindeki ölçüm kalitesini artırmak amacıyla RNA tabanlı referans malzemeler ürettiğini açıkladı.

Abone ol

Bakan Varank, koronavirüs tespitinde kullanılan PCR testlerinin ürettikleri yeni malzeme ile daha kaliteli sonuç vereceğini söyledi.

PCR testlerinin artık daha kaliteli sonuç vereceğini söyleyeni Varank, "Üç ay gibi kısa bir sürede çalışmalarımızı tamamladık. Bize karşılaştırma için bile verilmeyen RNA tabanlı referans malzemelerden farklı olarak da daha inovatif formda toz ve sıcaklığa dayanıklı yerli ve milli malzemelerimizi ürettik" dedi.

Otomotivde kapasite kullanımı yüzde 85'e dayandıEkonomi
Soğutma işlemine ihtiyaç duymuyor

Açıklamada ifadelerine yer verilen TÜBİTAK UME Müdürü Dr. Mustafa Çetintaş da yerli ve milli imkanlarla üretilen referans malzemelerle yapılan PCR testlerinin kalitesini teminat altına aldıklarına dikkati çekerek, "Bu malzemenin en önemli katkısı, herhangi bir soğutma işlemine ihtiyaç duymaması. Malzemenin ülke içindeki paydaşlara dağıtımını soğutma işlemine maruz bırakmadan rahatlıkla yapabiliriz" değerlendirmesinde bulundu.

Açıklamaya göre, TÜBİTAK UME laboratuvarlarında yapılan çalışmalarla ellerinde bin 250 adet RNA tabanlı referans malzeme ellerinde mevcut.

UME'nin sayfasından ulaşmak mümkün

Referans malzemeler, "COVID-19 ile Mücadele ve Dayanıklılık Programı" kapsamında "TR42/20/COVID/0035: 2019-nCoV Virüsünün Hızlı ve Güvenilir Şekilde Teşhisine Yönelik Tanı Kiti Referans Malzemesi Üretilmesi" başlıklı projeyle Doğu Marmara Kalkınma Ajansından destek aldı. Üç aylık proje sürecinin ardından "donuk" ve "liyofilize" olarak 2 farklı formda bin 250 referans malzeme üretildi. Referans malzemelere dair içerik ve fiyat bilgilerine TÜBİTAK Ume'nin resmi web sitesinden ulaşmak mümkün.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Koronavirüs zengin ülkelerde 5 kat daha fazla öldürüyor! İşte sebebi Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Ekim ayı Nakdi Ücret Desteği ödemeleri bugün başlıyor
AK Parti MYK toplantısı! Gündemdeki kritik 4 konu değerlendirilecek
Kibariye kaç yaşında aslen nereli kızı Birgül Küçükbalçık kaç yaşında?
Muhittin Böcek'ten 64 gün sonra sevindiren haber
Çalıştığı şirkette gizlice mesai arkadaşının sesini kaydeden işçi tazminatsız kovuldu
Borsa haftaya yüzde 2.1 primle başladı! Banka hisseleri artıda
Ahmet Çakar'dan bomba sözler: Türk futbolunda hile yapılıyor
Eski ABD Başkanı George Bush Joe Biden'ı tebrik etti
MEB'den ilkokul öğrencilerine 3 bin 500 soruluk kaynak desteği
Azerbaycan Başsavcılığı: Ermenistan'ın saldırılarında 93 sivil öldü, 407 kişi yaralandı
Yorumlar