BIST 1.408
DOLAR 8,09
EURO 9,68
ALTIN 462,51
HABER /  POLİTİKA

Suç mağdurları için Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Resmi Gazete'de

Demirören Haber Ajansı

SUÇ mağdurları ile yakınlarına sağlanan hizmet ve yardımlara ilişkin esasları ve yardımlara yönelik görev, yetki ve sorumlulukları içeren Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Abone ol

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan 63 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'ne göre; suç mağdurları, talepleri halinde kendilerine sağlanan hak ve yardımlara ilişkin kolluk birimleri veya Adalet Bakanlığı bünyesinde kurulan adli destek ve mağdur hizmetleri müdürlüklerince bilgilendirilecek.

Kendini ifade etme kabiliyetini etkileyen yaş, gelişim düzeyi, engellilik durumları dikkate alınan mağdurlara anlaşılır bir dil kullanılarak, kolluk birimleri veya Cumhuriyet savcılığı tarafından ihbar ve şikayetlerine ilişkin yazılı belge verilecek. Mağdura veya ailesine saldırı ihtimalinin bulunması halinde kolluk birimlerince önlem alınacak.

Mağdurlara sosyal yardımlarda öncelik
Kasten öldürme veya teşebbüs, ağırlaşmış yaralama, çocuğun cinsel istismarı, nitelikli cinsel saldırı ve ağırlaşmış işkence suçlarından mağdur olanlara sunulacak hizmetler şu şekilde sıralandı: Ceza muhakemesinin zorunlu kıldığı durumlar hariç, soruşturma veya kovuşturmanın yapıldığı yerlerde şüpheli veya sanıkla mağdurun teması önlenecek. Tutuklu veya hükümlülerin tahliyesine veya firarına ilişkin bilgiler mağdurun bulunduğu yerdeki kolluk birimine bildirilecek. Mağdur için tehlike oluşturabilecek haller de kendisine bildirilecek. Mağdurların meslek edinmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı veya iş birliğindeki kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler veya sivil toplum kuruluşları tarafından kurslar düzenlenecek. Mağdurlara, sosyal yardımlarda öncelik tanınacak.

İhtiyaç halinde tedavi ve rehabilitasyona yönlendirilecek
Kırılgan grupta yer alan, adli sisteme dahil çocuklar ile cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, aile içi şiddet, terör ve insan ticaretinden mağdur olanlar, ihtiyaç halinde tedavi ve rehabilitasyona yönlendirilecek. Korunma ihtiyacı olan çocuk, kadın yaşlı ve engelli mağdurlar, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüğüne veya sosyal hizmet birimlerine bildirilecek. Hakkında koruyucu ve destekleyici tedbir kararı alınmayan mağdurlar için ise mülki idare amiri tarafından gerekli tedbir alınacak.

Özel adli görüşme odaları
Mağdurların ifade ve beyanları, özel olarak hazırlanan adli görüşme odalarında alınacak. Bu odalardaki görüşme işlemleri, mağdurların örselenmesinin önlenmesi için mümkün olan en kısa sürede gerçekleşecek.

Cinsel suç mağdurları için merkezler
Ayrıca, cinsel suç mağdurlarının tekrarlanan mağduriyetlerini önlemek, adli ve tıbbi işlemlerin eğitimli görevliler tarafından tek seferde gerçekleştirilmesi için Sağlık Bakanlığı ve üniversiteler tarafından merkezler kurulacak.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri ABD'de polis tarafından öldürülen George Floyd toprağa verildi tabuttaki detay bomba Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Matematikçiler çözdü FETÖ'nün şifreleme yöntemleri ortaya çıkartıldı
Fatih Terim'e sürpriz teklif: Gel başkan ol hocam
5 kişiyi öldüren sanık, 5 kez ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırıldı
ABD'deki FETÖ okuluna açılmadan kapatma kararı
Valiler kararnamesi 2020 Haziran yeri değişen valiler tam isim listesi
Valiler kararnamesi 2020 haziran 33 ilin valisi değişti tam liste
Süleyman Özışık'tan olay HDP yorumu
BDDK'dan yurt içi turizmi desteklemeye yönelik adım
ABD'de koronavirüsten ölenlerin sayısı 113 bin 125'e yükseldi
Fenerbahçe Kadın Voleybol Takımı'nda 5 isimle yollar ayrıldı
Yorumlar 5 yorum