BIST 1.471
DOLAR 7,42
EURO 8,97
ALTIN 412,30
HABER /  SAĞLIK

Son yıllarda yüzde 25 arttı! Erkeklerde meme kanseri riskine dikkat

İhlas Haber Ajansı

ABD’de yapılan araştırma, erkeklerde meme kanseri oranının son yıllarda yüzde 25 arttığını ortaya koydu. Prof. Dr. Cem Gezen, meme kanserine yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

Abone ol

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cem Gezen, erkeklerde meme kanseri riskine ilişkin açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Gezen, meme kanserinin sadece kadınlarda değil erkeklerde de görülebildiğine dikkat çekerek, ancak toplumdaki yanlış düşünceden dolayı tedaviye geç kalındığını söyledi. Kadınlarda olduğu gibi erkekte de meme kanseri hücrelerinin aşırı ve kontrolsüz olarak çoğalması ile oluştuğunu belirten Gezen “Erkeklerde meme kanseri sıklıkla 60-70’li yaşlarda görülmesine rağmen tüm yaşam boyunca da ortaya çıkabilir. ABD’de 2013 yılında 2 bin 240 erkekte meme kanseri tespit edildi. Yapılan çalışmalar son yıllarda erkeklerde meme kanseri görülme oranının yüzde 25 artığını gösterdi” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Gezen, nedeni tam bilinmese de hastalıkta çevre ve genetik faktörlerin önemli rol oynadığını işaret ederek, “Risk faktörlerinin içinde herhangi bir nedenle radyasyona maruz kalma, estrojen hormonunun yükselmesi bulunuyor. Dışarıdan estrojen hormon alımı, erkekte siroz varlığında ya da çok nadir görülen kalıtımsal klinefelter’s sendromunda görülebilir. Ailede meme kanseri olması, BRCA gen mutasyonları da bu yatkınlığı arttırır. Çağımızın hastalığı olan obezite erkekte estrojen hormonunu arttıran önemli bir faktör” diye konuştu.

Erkekte olması ailedeki kadınların riskini de yükseltiyor

Hastalığın semptomlarına karşı uyarıda bulunan Prof. Dr. Gezen, “Hastalık kendisini sert, ağrısız meme başı altında tespit edilen kitle ve buna eşlik eden kanlı, koyu akıntı ile kendini gösterebilir. Tedaviye geç kalınma nedenlerinden biri ise erkeklerde meme kanseri olmayacağı, söz konusu kitlelerin yağ bezesi olacağı düşüncesidir." dedi.

Gecikmiş bu vakalarda deri renginde değişiklik, egzama, yara, meme başında çekintiler tespit edilebilir.

Şeklinde konuşan Gezen, "Teşhis ise yapılan biyopside kanser hücrelerinin gösterilmesi ile konur. Bir erkekte meme kanseri olması o ailedeki kadınların riskini de yükseltiyor" açıklamasını yaptı.

Prof. Dr. Gezen, meme kanserine yakalanan erkeklerdeki cerrahi müdahalenin kadınlardan farklı olduğunu vurgulayarak “Erkek memesinin volümünün küçük olmasından dolayı maalesef memenin bir kısmının alınması gibi bir şansları yok. Ameliyatı takiben evresine bağlı olarak kemoterapi, radyoterapi ve hormonoterapi uygulanabilir” dedi.

"Renk değişikliği varsa vakit kaybetmeyin"

Erkeklerin de kadınlarda olduğu gibi kendi kendini muayene etmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Gezen sözlerini şöyle tamamladı: “Ciltte renk değişikliği, çekinti, meme başı akıntısı durumunda hekime başvurulmalı. Erkeklerin buradaki şansı meme dokusunun küçük olmasından dolayı kitleleri tespit etmeleri kadınlara göre çok daha kolay. Östrojen hormonu kadınlarda olduğu için kadınlarda meme kanseri oranı erkekler göre çok yüksek”.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Yerli 'akıllı maske' seri üretime hazır fikri oğlu verdi babası yaptı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün: EKPSS için ek başvuru alınacak
Kilis'te koronavirüs vakaları patladı! Ekipler denetimi arttırdı
Azerbaycan 22 yerleşim yerini işgalden kurtardı MSB isimlerini açıkladı
Trump, ilk pozitif Covid-19 test sonucunu gizledi! WSJ ifşa etti
Kırklareli'nde temizlik personellerinden tatilcilere şiveli tepki: Atma Beya
FETÖ şüphelisi karı koca Yunanistan'a kaçarken yakalandı
Mersin'de baskın yapılan ev şaşırttı: Uyuşturucu yetiştirmek için evi laboratuvara çevirmiş
Antalya'da şaşkına çeviren görüntü! Kovboy şapkasıyla atına binip bakın ne yaptı
En fazla yüzde 11,47 oranında zam yapılabilecek! İşte kiraya göre fiyat artışları
Eski Fransa Cumhurbaşkanı Hollande: Türkiye’nin NATO’daki varlığını sorgulayın
Yorumlar