BIST 1.557
DOLAR 7,48
EURO 9,04
ALTIN 442,02
HABER /  DÜNYA

Eski Fransa Cumhurbaşkanı Hollande: Türkiye’nin NATO’daki varlığını sorgulayın

FRANSA eski Cumhurbaşkanı François Hollande, Azerbaycan’ın Ermenistan'ın saldırılarına karşı mücadelesinde destek veren Türkiye’ye yaptırım uygulanması gerektiğini söyledi. Hollande, bununla da yetinmeyip, “Türkiye’nin NATO’daki varlığını sorgulayın” dedi.

Abone ol

Başkent Paris'te Ermeni toplumuna seslenenen Fransa'nın eski cumhurbaşkanlarından François Hollande, Türkiye hakkında küstah sözlere imza attı.  Eski Cumhurbaşkanı, Dağlık Karabağ'da Ermenistan ile Azerbaycan arasında bir haftadan uzun süredir devam eden çatışmalarda Ankara'nın Azerbaycan Ordusu'na destek vermesinden dolayı Türkiye'nin NATO'daki varlığının "sorgulanması" gerektiğini savundu.

“Türkiye Avrupa'ya şantaj yapamaz'' 

Doğu Akdeniz'de Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerginlik konusunda da Türkiye'yi sert şekilde eleştiren François Hollande, Türkiye'nin Avrupa'ya "şantaj" yaptığını öne sürerek, şunları söyledi:

“Bir tehdit anında otomatik bir dayanışma üzerine kurulmuş bir pakt olan NATO, nasıl kendisine üye bir ülkenin yani Türkiye'nin, diğer bir NATO üyesini yani Yunanistan'ı Akdeniz'de tehdit etmesini kabul edebilir? Demokrasi ve özgürlükler üzerine inşa edilmiş Atlantik Paktı'nda Türkiye'yi tam dokunulmazlığa sahip şekilde nasıl bırakabiliriz? Duruma açıklık getirme zamanı geldi. Bunu Avrupa'nın yapması gerekiyor ve göçmenlerin kurtarılması öne sürülerek Avrupa'ya şantaj yapılamaz.”

“Türkiye'nin müdahaleleri ne zaman kadar devam edecek?'' 

Suriye ve Libya'da Türkiye'nin uyguladığı politikayı da kendine dert edinen Hollande, “NATO, nasıl kendisine üye bir ülkenin yani Türkiye'nin, Suriye'nin bir bölümünü işgalini ve müttefikimiz Kürt noktalarına saldırmasını kabul edebilir? NATO Türkiye'nin Libya'da bulunmasına ve oradaki kaosu körüklemesini nasıl tolore edebilir? Kurumun tüm kurallarına ters düşmesine rağmen, NATO Türkiye'nin Rusya'dan misil satın almasını nasıl haklı kılabilir? NATO bugün Türkiye'nin Kafkaslar'daki bir savaşta taraf olmasına nasıl izin verebilir?” diye konuştu.

“Türkiye'nin müdahaleleri ne zamana kadar devam edecek?” diye soran François Hollande, "Bugün Ermenistan, Dağlık Karabağ, ama yarın eğer hiçbir şey yapmazsak belki de Balkanlar” dedi.

“Uluslararası yaptım'' çağrısı

Paris yönetimine de çağrıda bulunan eski Cumhurbaşkanı, Minsk Grubu'ndaki rolü gereği Fransa'nın Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya'dan Türkiye'den müdahalelerine son vermesini ve zorunlu ateşkes ilan etmeleri çağrısında bulunmasını, buna uyulmaması durumunda ise uluslararası yaptırımların uygulanmasını istedi.

En sevilmeyen cumhurbaşkanı 

66 yaşındaki Hollande 2012-2017 yılları arasında Fransa'da cumhurbaşkanlığı görevini üstlenmiş, beş yıllık görev süresi sonunda katıldığı ikinci cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Emmanuel Macron'a yenilmişti.

Hollande, Fransa’da en sevilmeyen Cumhurbaşkanı olarak biliniyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Kars merkezli 3 ildeki terör soruşturması! 3 zanlı tutuklandı
Fenerbahçe'den Dimitrios Pelkas bombası! Transfer bitti
'Madencilik' Türkiye Varlık Fonu'na bağlanıyor! 100 ton altın üretimi hedefleniyor
Kocaeli'de eve yapılan baskında şoke eden manzara! 42 kişi çıktı
Meslek Liseleri yüz yüze eğitime başladı 9. sınıflar evlerine gönderildi
Eylül ayı enflasyon rakamları açıklandı! İşte zam şampiyonu
Mersin'de şaka gibi olay! Suriyeli sahte polisleri gerçek polisler yakaladı
Zehra Zümrüt Selçuk duyurdu: Eylül ayı işsizlik ve kısa çalışma ödemeleri bugün yapılacak
Tottenham'dan Manchester United'a tarihi hezimet
Ankara’da MİT ve Emniyet'ten ortak operasyon! Onlarca gözaltı
Yorumlar 14 yorum