BIST 1.542
DOLAR 7,41
EURO 9,03
ALTIN 441,72
HABER /  GÜNCEL

Son dakika İzmir'e yeni koronavirüs yasakları geldi

İZMİR'de İl Hıfzıssıhha Kurulu son dakika yeni koronavirüs tedbirleri aldı. Buna göre; sahil bantları, park, mesire ve ören yerlerinde, piknik alanlarında sandalye veya oturarak piknik yapma faaliyetleri yasaklandı. Ayrıca AVM'lerin ortak alanlarında bulunan masa ve sandalyelerin de kaldırılması kararı alındı.

Abone ol

Sağlık Bakanlığı'nın son verilerine göre; vaka sayıları 7 bine dayandı. Ölü ve ağır hasta sayısı da alarm veriyor. Gelinen noktada tedbir amaçlı yerel bazda daha fazla yasaklar getirilmeye devam ediyor.

İzmir İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun 2020/137 sayılı kararlarına göre, corona virüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla aldığı yeni kararlar şöyle:

Sahillerde oturmak, piknik yapmak yasak

"İlimiz dahilinde mutat gün ve yerlerde kurulan pazarlarda gıda maddesi dışında satış yapılmasına izin verilmemesine, semt aralarında veya belirlenmiş alanlarda faaliyet gösteren bitpazarı olarak adlandırılan pazarların faaliyetlerinin ileri bir tarihe kadar durdurulmasına, sahil bantları, mesire, piknik alanlarında piknik yapmak, spor, yürüyüş gibi faaliyetler nedeni ile çok yakın mesafede vatandaşların bir arada bulunabilecekleri, bu durumun hem kendi sağlıkları hem de başta virüsle mücadelede en temel önlem olan vatandaşların evde kalma duygusunu zaafa uğratarak toplum sağlığı açısından risk oluşturabileceği nedeni ile vatandaşlarımızın sahil bantları, park, mesire ve ören yerlerinde, piknik alanlarında sandalye veya oturarak piknik yapmak faaliyetlerinin yasaklanmasına, corona virüs salgınıyla mücadele kapsamında alına son tedbirler çerçevesinde lokanta ve restoranların (masalarda müşteri kabul etmeksizin) sadece paket servis ve gel al şeklinde hizmet verebilecekleri düzenlenmiştir. Bazı AVM’lerde ortak alanlarda bulunan masaların kaldırılmadığı, bunun sonucu olarak ise restoranlardan paket servis alan müşterilerin bu masalarda aldıkları yiyecekleri tükettikleri, bu durumunda salgınla mücadeleyi olumsuz etkilemesi nedeniyle AVM’lerin ortak alanlarında bulunan masa ve sandalyelerin bir an evvel kaldırılmasının sağlanmasına, ortak alanlardaki masa ve sandalyelerin kaldırılması sonrasında, paket servis alan kişilerin AVM içerisinde buldukları boş alanlara oturmak suretiyle kalabalıklar oluşturmasına ve salgınla mücadele ile uyumlu olamayan görüntülere yol açmasına engel olunmasına karar verildi."

Açıklamada, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem yapılacağı ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılabileceği ifade edildi.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Çin aşısı Ankara'da başladı ilk aşı gönüllü olan öğretmen anne ile kızına Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Terörist Hizret Çalkın'ın üstüne çizik atıldı
Denizli'de belediye şifrelerini ele geçiren yapı denetim firmasından büyük vurgun
Erol Bulut'un tatlı derdi! Derbide kime şans verecek
Heyecan başladı! Efsane cuma indirimlerinde bunlara dikkat!
İzmir’de yeni Covid-19 tedbirleri
Cezayir'de yakalanan firari FETÖ'cü Türkiye'ye getirildi
Rıdvan Dilmen, Fatih Terim'i eleştirdi: Beni hayal kırıklığına uğrattı
Türkiye'de ilk ve tek! Bursa'da otobüslerde yeni dönemi başlattılar
Sakarya'da 85 yaşındaki adam feci şekilde can verdi! Metrelerce sürüklendi
Piyasalar yeni haftaya hareketli başladı! Yükseliş sürüyor
Yorumlar 4 yorum