BIST 1.483
DOLAR 7,16
EURO 8,74
ALTIN 414,21
HABER /  SAĞLIK

Son dakika Erciyes Üniversitesi'nde geliştirilen korona aşısının insan denemeleri başladı

Erciyes Üniversitesi'nden son dakika yapılan açıklamada, 'koronavirüse karşı geliştirilen "ERUCOV-VAC" aşı adayının ilk dozunun bir gönüllüye uygulandı' denildi.

Abone ol

Son dakika haberi; Erciyes Üniversitesi'nde koronavirüse karşı geliştirilen "ERUCOV-VAC" aşı adayının ilk dozunun bir gönüllüye uygulandığı bildirildi.

Koronavirüs aşı çalışmalarında Erciyes Üniversitesi’nde önemli bir aşamaya gelindi.

Tamamen yerli ve milli olarak Erciyes Üniversitesi Aşı Araştırma ve Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (ERAGEM) geliştirilen, Koçak Farma’da GMP şartlarında üretimi yapılan ve Sağlık Bakanlığı tarafından desteklenen ERUCOV-VAC inaktif aşı adayının AR-GE çalışmaları tamamlandı.

"İnşallah umut olurum'' 

Aşı adayının, etik kurul izni ve Sağlık Bakanlığı’ndan alınan onayların ardından Erciyes Üniversitesi İyi Klinik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (İKUM) ilk dozu bir gönüllüye uygulanarak Faz 1 çalışmalarına başlandı.

Uygulama için gönüllü olan Nazif Durna, aşı çalışmasında gönüllü olmaktan mutlu olduğunu söyledi. Durna, "İnşallah insanlara umut olurum." diyerek, akademisyenlere çalışmalarından dolayı teşekkür etti.


"Ocak ayında bitecek''

Erciyes Üniversitesi Rektörü Profesör Mustafa Çalış, aşının periklinik çalışmalarının tamamlandığını belirterek, Faz 1 çalışmalarını önümüzdeki yıl ocak ayının başlarında bitirmeyi planladıklarını söyledi ve şöyle konuştu:

"Periklinik çalışmalarını tamamladığımız aday aşımızı bugün ilk gönüllümüze uyguladık. Böylece aşı çalışmamızda Faz 1 çalışmasına geçmiş bulunmaktayız. Faz 1 çalışması yaklaşık iki ay gibi bir zaman sürecektir. İnşallah önümüzdeki yıl ocak ayının başlarında bitirmeyi planlamaktayız.

Faz 1 çalışmalarının başarılı olması halinde ise üniversitemizde diğer Faz çalışmalarına geçilmesi planlanmaktadır. Üniversitemiz tarafından geliştirilen aday aşımız ve ülkemizdeki diğer aşı merkezler tarafından geliştirilen aşılar inşallah koronavirüse karşı vatandaşlarımıza sunulmuş milli aşılarımız olacaktır."

44 gönüllüye uygulanacak

Erciyes Üniversitesi tarafından geliştirilen aşı adayı, 18-55 yaş arasında sağlıklı ve daha önce koronavirüs hastalığını geçirmemiş toplam 44 gönüllüye 3 hafta arayla iki kez uygulanacak.

Faz 1 çalışmasının başarıyla tamamlanması halinde Ocak 2021'de Faz 2 çalışmasına geçilecek.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri TOKİ’den 13 ilde çekilişsiz kurasız konut satışı 240 ay taksit imkanı da var Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
İzmir'de deprem hırsızları! Yıkılan ya da hasar gören binaları yağmalıyorlar
Konya'da 'babam annemi vurdu' diyen genç kız ifadesinde olayı üstlendi
Erdoğan'dan İzmir depremi açıklaması: Bir ay içinde konutların yapımına başlayacağız
Düzce'de feci kaza! Otomobiller çarpıştı araçta sıkıştılar
Aksaray'da peynir bidonundan çıkanlar görenleri hayrete düşürdü
Mustafa Sarıgül'ün partisinin ismi belli oldu parti tüzüğü detayı bomba
Eminevim 80 milyonu bilgilendiriyor
19 yıl önceki vahşi cinayet çözüldü! Katil zanlıları yakalandı
Beşiktaş Bebek’te korkutan patlama! 2 işçi yaralandı
Ölü bulunan çocuğun telefonu incelenecek! TikTok'ta 'meydan okuma' mı neden oldu?
Yorumlar 27 yorum