BIST 1.408
DOLAR 8,06
EURO 9,67
ALTIN 460,38
HABER /  POLİTİKA

Selahattin Demirtaş'tan gündeme oturan 'ittifak' açıklamaları

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Mesajlarımın altında ittifak arayışı bulmaya çalışanların yaratıcı (!) teorilerini ciddiye almıyorum." açıklaması yaptı.

Abone ol

4 Kasım 2016'dan bu yana tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Bu minvalde söylenen, yazılıp çizilen düşüncelerin bir teki bile gerçeği yansıtmıyor" diye yazdı.

Demirtaş, 'Meral Akşener ile kahvaltı' açıklamasını değerlendiren İyi Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu'na "Ben Eren Bülbül’ün de Yasin Börü’nün de acısını bilirim. Bu kışkırtıcı, hedef gösteren dil olmasaydı tüm acılı ailelere tek tek giderdik." yanıtını verdi.

Edirne Cezaevi’nde tutuklu Selahattin Demirtaş, Ruşen Çakır’ın soruları üzerinden Medyascope’a verdiği söyleşi üzerine bir değerlendirme kaleme aldı.

Yanıtlarında siyasette ahlaki ve insani duruşun önemine dikkat çekmek dışında bir gaye taşımadığını belirten Demirtaş, şunları kaydetti:

"Yazılıp çizilen bir teki bile gerçeği yansıtmıyor"

Mesajlarımın altında siyasi komplo ya da bir ittifak arayışı bulmaya çalışanların yaratıcı (!) teorilerini ciddiye almadığımı belirtmek isterim. Bu minvalde söylenen, yazılıp çizilen düşüncelerin bir teki bile gerçeği yansıtmıyor. Benim ifade ettiğim şey çok basitti: İnsan kimliğimizi siyasetçi kimliğimize kurban etmeyelim. Birbirimizi doğru anlayalım ki eleştireceksek doğru eleştirelim, halkın sorunlarına çözüm bulalım. Ve elbette kutuplaşmayı, toplumsal ayrışmayı önleyelim.

Siyasetçilerin, iktidarın yaydığı korku sebebiyle birbirleriyle konuşamaması utanç verici olurdu.

"Mesela ben dışarıda olsaydım bir sabah Başak ile birlikte Meral Hanım’ın kapısını çalar ve 'Kahvaltıya geldik' derdim" sözlerine işaret eden Demirtaş, "Asıl işi konuşmak ve diyalog kurmak olan siyasetçilerin, iktidarın yaydığı korku sebebiyle birbirleriyle konuşamaması utanç verici olurdu herhalde. Şayet öyle bir şey varsa da dilerim korkulara teslim olan siyasetin yerini cesaret ve feraset alır. Verdiğim örnek de ilgi çekici bir örnek olması nedeniyle önemliydi. Yoksa ayırım gözetmeksizin tüm siyasi liderlerle konuşmak, onları da dinlemek istediğimi söyledim zaten o röportajda" ifadelerini kullandı.

"Aybükemizin evinde Mağusa Limanı'nı çalabilir mi?"

Selahattin Demirtaş, Meral Akşener'e yaptığı kahvaltı çağrısı sonrası "Selahattin Demirtaş sazıyla bir şehidin evinde, Aybükemizin evinde Mağusa Limanı'nı çalabilir mi? O acıya ortak olabilme iradesini gösterdiği andan itibaren memleketin bütün kahvaltı sofraları ona açılabilir" değerlendirmesini yapan İyi Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu'na da cevap verdi. 

Acıları anlamak yerine yarıştırmanın yok saymanın ve insanları kışkırtmanın çok yanlış olduğunu belirten Demirtaş şunları kaydetti:

Bu kışkırtıcı, hedef gösteren dil olmasaydı tüm acılı ailelere tek tek giderdik.

Bana Aybüke Öğretmen’in evine git, şehitlerin evine git diyerek kuru hamaset yapanlara şunu söylemek isterim; elbette giderim kardeşim, hepsinin evine giderim. Çünkü ben, ayırım gözetmeksizin, her acıyı yüreğimde hissediyorum. Siz ne sanıyorsunuz? İnsanız biz her şeyden önce, insan. Bu kışkırtıcı, ayrıştırıcı, hedef gösteren dil olmasaydı tüm acılı ailelere tek tek giderdik. 

"Acılara bu kadar duyarlısınız?"

Hepiniz yaşanan acılara bu kadar duyarlısınız, mesela Ceylan Önkol’un annesine gider misiniz? Taybet Ana’nın ailesine? Medeni Yıldırım’ın ailesine peki? Ya da Uğur Kaymaz’ın? Kemal Kurkut’un? 

On yıllardır acılar içinde kıvranan Kürt’ün dramını, trajedisini yüreğinizde azıcık da olsa hisseder misiniz? Zilan Deresinde, Dersim’de katledilen on binlerce masum çocuk ve kadını, yakılan ve yıkılan 3 binden fazla köyün yüz binlerce mağdurunu, dışkı yedirilen Kürt’ü gerçekten anlayabilir misiniz? 17 bin faili meçhulü ya da milyonlarca işkence mağdurunu? 

Ben Eren Bülbül’ün de Yasin Börü’nün de acısını bilirim.

"Bilmesem insanlığımdan eksilmiş olurum"

Ben Eren Bülbül’ün de Yasin Börü’nün de acısını bilirim. Askerin, polisin, sivilin, Kürt gençlerinin ve her canın kutsallığını ve ailelerinin tarifi imkansız acısını da bilirim. Bilmesem insanlığımdan eksilmiş olurum. Hepsi bu toprakların ortak acısı. Bizler hepimiz de bu toprakların insanlarıyız. Dolayısıyla sadece bir kısmını sayabildiğim tüm bu acılar hepimizin ortak acısı. Bu acıları birlikte anlamalıyız. 

Acılarda ortaklaşamayanlar ne sevinçlerde ortaklaşabilir ne de yarınlarda. Her şeye rağmen oturup konuşmak, birbirini tanımaya, anlamaya çalışmak erdemli bir duruştur. Sorunların diyalog ve müzakereyle çözümüne katkı sunmak, her siyasetçinin asli ve ahlaki görevidir.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Merak edilen sorunun cevabı belli oldu! Memurlar kıdem tazminatı alamaz Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Ersin Düzen TRT'den ne kadar maaş alıyor? Atila Sertel ifşa etti TRT SPOR açıklama yaptı
Rusya listeyi güncelliyor! Vergi bilgilerini Türkiye ile paylaşacak
Aziz Yıldırım'dan operasyon sözleri: Baronları temizlemek şart
Bir günde 5 kişiye kapkaç yaptılar
Ortaokul ders programı 21-25 Eylül EBA ders saatleri kaçta
Hastanelerde kullanılan birçok antiseptik dezenfektan sahte
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan iki kritik görüşme
Mansur Yavaş, yaptığı köprü ve alt geçidin maliyetini astığı pankartlarla açıkladı
İlkokul 21 -25 eylül haftalık ders programı EBA giriş saatleri
Polisin ceza yazıp maske verdiği kişi 5 dakika sonra maske kolunda yakalandı
Yorumlar 26 yorum