BIST 1.391
DOLAR 8,74
EURO 10,37
ALTIN 495,67
HABER /  POLİTİKA

Selahattin Demirtaş'ın sözleri İYİ Parti'ye uyarı mı tehdit mi dilinin altındaki bakla

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın “Eğer muhalefetteki milliyetçi odaklar, demokrasi ittifakına ısrarla engel olmaya devam edeceklerse... Bu durumda HDP öncülüğünde üçüncü bir ittifak, demokrasi ittifakı ilan edilebilir.” sözleri tartışma konusu oldu.

Abone ol

HDP ile İYİ Parti arasında sular durulmuyor. Önce muhalefet partileri ile görüşme turuna çıkan HDP ile İYİ Parti arasında bir randevu “restleşmesi” yaşandı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, Meral Akşener ile Pervin Buldan’ı etiketleyerek attığı tweet ise iki partiyi bir kez daha karşı karşıya getirdi. 

Son kriz ise Demirtaş'ın açıklamaları oldu. Demirtaş, “Eğer muhalefetteki milliyetçi odaklar, demokrasi ittifakına ısrarla engel olmaya devam edeceklerse... Bu durumda HDP öncülüğünde üçüncü bir ittifak, demokrasi ittifakı ilan edilebilir.” dedi. 

"2023 seçimlerinin mecrasını değiştirebilir"

Bu son açıklama Hürriyet yazarları Abdulkadir Selvi ve Ahmet Hakan'ın gündemindeydi. Konuyu köşe yazısında değerlendiren Selvi, "Demirtaş’ın bu sözleri millet ittifakına yönelik bir uyarı olarak görülebilir. Ya da başka bir ifade ile, İYİ Parti’ye yönelik bir tehdit olarak da değerlendirilebilir. Ama bence Selahattin Demirtaş, siyasi sonuçları açısından önemli bir öneride bulunuyor, üçüncü bir ittifak öneriyor. Elbette ki bu HDP liderliğinde üçüncü bir ittifak olacak. Demirtaş’ın teklifi HDP siyasetinde ne kadar karşılık bulur orasını bilmiyorum ama üzerinde durulmaya değer. Demirtaş’ın üçüncü ittifak önerisi 2023 seçimlerinin mecrasını değiştirebilir." diye yazdı.

Demirtaş'ın dilinin altındaki bakla

Ahmet Hakan kafasındaki soruları sorarak Demirtaş'ın görüşünü tam olarak açıklamadığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Muhalefetteki milliyetçi odaklar” derken kastettiği İYİ Parti mi acaba? “Bu iş İYİ Parti’yle gitmez” mi demek istiyor Demirtaş? Önerdiği yol şu: HDP öncülüğünde üçüncü bir ittifak. Ne yani? Millet ittifakı ve cumhur ittifakının dışında bir de demokrasi ittifakı mı olacak?

İyi ama böyle bir durumda CHP ne olacak? CHP, millet ittifakında mı kalacak? Yoksa HDP öncülüğündeki ittifaka mı geçecek? Millet ittifakının başını çeken CHP, neden millet ittifakını bırakıp HDP’nin öncülüğünde bir başka ittifaka geçsin ki?

Sorular... Sorular... Sorular... Hiçbirinin yanıtı yok. Galiba... Sanırım... Herhalde... Demirtaş’ın dilinin altında bir bakla var, henüz tam olarak açık etmediği. Nedir acaba o bakla?"

ÖNCEKİ HABERLER
Şarkıcı İntizar ile Ceceli’nin eski eşi Sinem Gedik’in uygunsuz görüntülerini yayanın cezası belli oldu
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
İzmit'te ailesiyle tartışıp yaşadıkları evi yaktı
Manisa'da çıkan yangında 5 ev ile 2 otomobil kullanılmaz hale geldi
ABD'nin California eyaletinde silahlı saldırı: 1'i çocuk, 4 ölü
İspanya Kosova maçında kriz çıktı
AK Parti İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe'yi kızdıran paylaşım
Kocaeli'de bir kişi mağazanın reyonundan aldığı bıçakla bileklerini kesti
Bilim Kurulu Toplantısı sonrası Bakan Koca'dan aşı açıklaması
Pınar Karşıyaka'dan Fenerbahçe maçı için erteleme başvurusu
Yorumlar 32 yorum