BIST 11.065
DOLAR 33,04
EURO 35,99
ALTIN 2.561,47
HABER /  GÜNCEL

Savaşın yetim bıraktığı çocuklara Türkiye yardım eli uzattı

Anadolu Ajansı
Anadolu Ajansı

Savaşın devam ettiği Ukrayna'da yetimhanelerde kalan çocukların tahliyesi için başlatılan çalışma kapsamında 185 kişilik ilk kafile Antalya'ya ulaştı.

Abone ol

RUSYA'nın işgali nedeniyle Ukrayna'daki yetimhanelerde bulunan çocukların tahliyesi için Türkiye İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Göç İdaresince gerçekleştirilen çalışma kapsamında yola çıkan kafileler Antalya'ya gelmeye başladı. İlk kafilede yer alan bazı çocuklar kucaklarında sıkıca sarıldıkları oyuncaklarıyla Antalya Havalimanına ulaştı. Bakım personeliyle otobüslere binen çocuklar, konaklayacağı otellere götürüldü.

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, savaşın en yakın zamanda bitmesini istediklerini söyledi. Türkiye'nin desteği için teşekkür eden Bodnar, "Biz isterdik ki çocuklar dinlenmek, tatil yapmak için gelsin ama bombalardan kaçarak buraya geldiler. Ümit ediyoruz ki buraya gelen çocuklar kendini daha iyi hissedecekler. İlk kafilede 185 kişi geldi, haftaya 200 civarında kişinin daha gelmesini planlıyoruz. Ukrayna'da tehlikede olan çok çocuk var" diye konuştu. Bodnar, Türk ve Ukraynalı iş insanlarının da desteğinin sürdüğünü ifade etti.

Çocuklardan 12 yaşındaki Alina Türnişankov, Harkiv'e 3 saatlik mesafede oldukları için savaştan çok fazla etkilendiklerini söyledi. "Bugüne kadar çok korktuk ama burada güvendeyiz" diyen Türnişankov, yetimhanede birlikte kaldığı 4 yaşındaki çocuğu kucağından indirmedi. Savaşı televizyondan takip ettiklerini ve 3 gün süren yolculuğun ardından Türkiye'ye geldiklerini anlatan Türnişankov, "Türkiye'de olduğumuz için mutluyuz, Antalya çok güzel, güneşli" ifadelerini kullandı.

7 yaşındaki Sonya Horenko da her gün siren sesleri duyduklarını, siren sesi çaldığında gizli yerlere saklandıklarını söyledi. Çok sevdiği ayıcık oyuncağını da getirdiğini belirten Horenko, "Oyuncağımı seviyorum. Türkiye çok güzel, en önemlisi siren sesi yok. Antalya'da kendimizi güvende hissediyoruz" dedi.

"Türkiye bize kucak açtı, teşekkür ederiz"
Bakım personeli Gülak Elona ise kaldıkları yetimhanenin 15 kişilik olduğunu, savaş başladıktan sonra her gün korku yaşadıklarını kaydetti. Çocukların yaş aralığının 4 ila 14 olduğunu anlatan Elona, "Kendi hayatımızdan korkuyorduk ancak çocuklar güvende değil diye de endişe duyuyorduk. Yiyecek içecek konusunda da çok zorluk çektik. Türkiye bize kucak açtı, misafir etti, teşekkür ederiz" diye konuştu.