BIST 11.065
DOLAR 33,04
EURO 36,09
ALTIN 2.569,83
HABER /  DÜNYA

Rusya 4 bölgeyi yarın resmen ilhak ediyor! Rus lider Putin törenle açıklayacak

RUSYA'dan Ukrayna savaşı devam ederken beklenen ilhak açıklaması geldi. Kremlin'den yapılan açıklamada Ukrayna'da referandum düzenlenen bölgelerin Rusya'ya bağlanması için imza töreninin yarın düzenleneceği duyuruldu. Törene Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de katılacak.

Abone ol

Rusya Federasyonu Devlet Duması’nın milletvekilleri, yarın saat 15.00’te Rus Başkanlık Ofisi Kremlin’e davet edildi. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, yarın Ukrayna'da referandum düzenlenen 4 bölgenin Rusya'ya katılacağını duyurdu. Peskov, düzenlenecek imza töreninde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in konuşma yapacağını açıkladı. Peskov, ayrıca Putin'in Rusya'ya bağlanan bölgelerin yöneticileri ile de görüşeceğini söyledi.

Erdoğan'la telefon görüşmesi için hazırlık

Kremlin'den yapılan açıklamada, Putin ve Erdoğan arasında telefon görüşmesi için hazırlık yapıldığı bilgisine de yer verildi. Öte yandan, Kuzey Akım 1 ve 2 boru hatlarındaki sızıntının "terör saldırısı" olduğunı vurgulayarak, uluslararası soruşturmanın gerektiğini belirtti.

4 bölge Rusya'ya katılma kararı almıştı

Ukrayna'daki Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri ile Rus ordusunun ele geçirdiği Herson ve Zaporijya bölgelerinde düzenlenen referandumlarda "Rusya'ya bağlanma" kararının çıktı.

Luhansk: Yüzde 98.42: Bölgelerdeki sözde seçim komisyonlarının kesin olmayan verilerine göre, Luhansk Halk Cumhuriyeti'ndeki referandumda oyların yüzde 100’ü sayıldı. Oylamaya katılanların yüzde 98,42’si Rusya'ya bağlanmaktan yana oy kullandı.

Donetsk: Yüzde 94.75: Donetsk Halk Cumhuriyeti'ndeki referandumda oyların yüzde 56,85’inin sayıldığı ve bunların yüzde 94,75’inin Rusya’ya katılmak için oy kullandığı belirtildi.

Herson: Yüzde 87.05: Rus ordusunun kontrol altına aldığı Herson bölgesinde düzenlenen referandumda oyların tamamı sayıldı. Referanduma katılanların yüzde 87,05'i Rusya’ya bağlanmaktan yana oy kullandı.

Zaporijya: Yüzde 93.11: Zaporijya bölgesindeki referandumda ise oyların tamamının sayıldığı ve oylamaya katılanların yüzde 93,11’inin Rusya’ya katılmak için oy kullandığı ifade edildi.