BIST 1.461
DOLAR 8,39
EURO 10,16
ALTIN 506,76
HABER /  EKONOMİ

Resmen duyuruldu para birimi değişiyor

Euro Grubu Başkanı Mario Centeno, Hırvatistan'ın avro para birimine geçişin ilk aşaması olan Avrupa Döviz Kuru Mekanizması'na katılım başvurusu yaptığını açıkladı.

Abone ol

Euro Grubu Başkanı Mario Centeno, avro para birimini kullanan Avrupa Birliği (AB) üyesi 19 ülkenin maliye bakanlarının Brüksel'de gerçekleştirdiği Euro Grubu toplantısının ardından basına açıklamalarda bulundu. 

Hırvatistan'ın Avrupa Döviz Kuru Mekanizması'na ve bankacılık birliğine katılım başvurusu yaptığını belirten Centeno, "Bu, Euro Bölgesi'ne katılmak için atılması gereken ilk adım." ifadesini kullandı. 

Centeno, Hırvatistan'ın bankacılık denetimi, kurumsal kalite, yönetim ve iş çevresi konularında çeşitli taahhütlerde bulunduğuna işaret ederek, toplantıda bakanların Hırvatistan'ın adımlarını memnuniyetle karşıladığını vurguladı. 

Hırvatistan'ın kararlı biçimde Euro Bölgesi'nin parçası olmaya çalıştığına dikkati çeken Centeno, "Euro Bölgesi'nin önümüzdeki yıllarda büyümeye devam edeceğine inanıyorum." değerlendirmesinde bulundu. 

Bu aşamadan sonra Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve AB Komisyonu, Hırvatistan'ın Avrupa Döviz Kuru Mekanizması'na katılım için verdiği taahhütlerin uygulanmasını değerlendirecek. Yaklaşık bir yıl sürmesi beklenen süreç sonunda Hırvatistan, ERM 2 mekanizmasına katılabilecek. Hırvatistan, mekanizmada en az iki yıl bekledikten sonra avro para birimine geçebilecek. 

AB'ye 2013 yılında katılan Hırvatistan'da para birimi olarak "kuna" kullanılıyor. 

ÖNCEKİ HABERLER
Yusuf Kaplan Erdoğan'ın ailesini hedef aldı! Ağzının payını Selçuk Bayraktar verdi
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Fenerbahçe'ye Simon Kjaer müjdesi
"Tek adamlar geldikleri gibi giderler" diyen Dilipak'tan tartışılacak yazı!
Meral Akşener'den HDP vekillerin başlattığı oy tartışmasına sert tepki!
İstanbul'a hiç gitmedi ama trafik cezası yedi
İstanbul İzmir ve Ankara'da FETÖ operasyonu! 243 kişi hakkında gözaltı kararı
Bakan Fahrettin Koca genelgeyi duyurdu! Yoğun bakımlarda yeni dönem!
Şehir zorbaları taksicinin kafasında şişe kırıp aracına zara verdiler
Apple'ın kurucusu Steve Wozniak uyardı: Facebook'u silin
Yorumlar