BIST 1.461
DOLAR 8,39
EURO 10,16
ALTIN 506,76
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Rahat kullanım için iyileştirildi! BİP'in ana menüsü sadeleşti, erişilebilirlik arttı

İletişim ve yaşam platformu BiP’in arayüzü, herkesin daha rahat kullanabilmesi için iyileştirildi. Yapılan açıklamada, yeni arayüzü ile daha sade bir görünüme kavuşan ve görme engelli kullanıcıları için erişilebilirliği arttırılan BiP’in artık daha kapsayıcı bir kullanıcı deneyimi sunduğu belirtildi.

Abone ol

Turkcell mühendislerinin geliştirdiği yerli iletişim ve yaşam platformu BiP’in ana menüsü sadeleşti ve erişilebilirlik seviyesi artırıldı. BİP’ten yapılan açıklamada, “Uygulamada yer alan "Keşfet" menüsü, ana sayfadan "Daha Fazla" menüsüne taşındı. Ayrıca ana menü kullanımı tercihe göre değiştirilebilir hale getirildi.

Böylece daha sade bir BiP deneyimine ulaşan kullanıcılar, "Kişiselleştir" butonu ile Keşfet'i ve tercih ettikleri diğer özellikleri ana menüye taşıyabiliyor. Aynı zamanda görme engelli kullanıcılar için erişilebilirliğin de artırıldığı güncel sürümünde; uygulamada yer alan tüm alanların etiketlendirilmesi, mesajlaşma deneyiminin sadeleştirilmesi, grup aramalarda seçilen kişilerin söylenmesi, mesajlar içinde toplam kaç tane okunmamış mesaj olduğunun söylenmesi gibi özellikler yer alıyor.

Ayrıca görüntülü ya da sesli aramalarda tüm butonlara erişilebilmesi, tüm butonların ayrı ayrı okunması gibi yenilikler de bulunuyor. Hem mobil işletim sistemlerinde hem de web ve masaüstü sürümlerinde yapılan çok sayıda iyileştirme ile BiP daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunuyor” ifadelerine yer verildi.

BiP İletişim Teknolojileri ve Dijital Servisler Genel Müdürü Burak Akıncı, BiP’in tasarımını ve içeriğini tüm kullanıcılara hitap edecek şekilde sürekli geliştirdiklerini belirterek, erişilebilirliğin tam olarak sağlanabilmesi için uygulama arayüzü ile kullanılan teknolojilerin de erişilebilirliği desteklemesi gerektiğinin altını çizdi. Akıncı sözlerine şöyle devam etti:

“75 milyonu aşan indirilme sayımız ile her gün dünya çapındaki milyonlarca kullanıcımızın hayatına dokunuyoruz. Bu kadar büyük bir aileye sahip olmak üzerimize önemli sorumluluklar da yüklüyor. Erişilebilirliğe yönelik hazırlanan uluslararası ilkeleri ve düzenlemeleri göz önünde bulundurarak tüm kullanıcılarımız için daha erişilebilir bir iletişim platformu olmak amacıyla geliştirmelerimizi aralıksız sürdürmeye devam edeceğiz.”

10 kişiye kadar HD kalitesinde sesli ve grup görüntülü görüşme ve HD fotoğraf paylaşım imkânı BiP’in göze çarpan özellikleri olarak öne çıkıyor.

BiP
ÖNCEKİ HABERLER
Gürcistan'da şok! AstraZeneca aşısı uygulandığı için komaya giren hemşire yaşamını yitirdi
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Ekrem İmamoğlu'ndan Pervin Buldan'a destek telefonu! Birlikte öreceğiz...
YÖK yatay geçiş işlemlerinde usulsüzlük yapan üniversiteler hakkında işlem başlattı
Hamsinin kilosu iki kat arttı!
Sevgilisiyle el ele tutuşup 4’üncü kattan atlayan genç kız, kuzeniyle nişanlandırılmış
Ev ziyaretleri yasaklanmıştı! Keşan’da çay ocakları ‘karton bardak’ şartıyla yeniden açılacak
Merkez Bankası swap faizini de yüzde 19’a yükseltti
Süleyman Soylu: Yunanistan göçmenleri kelepçeyle ölüme attı
Esnafa müjde! Halk Bankası gecikme faizleri silindi borç 18 aya kadar taksitlendirilecek
Yorumlar