BIST 11.065
DOLAR 33,03
EURO 36,01
ALTIN 2.561,74
HABER /  DÜNYA

Putin'i çıldırtan NATO kararı! Savaş meydanı ilan ettiler

Putin Ukrayna'nın NATO'ya alınma kararına tepki gösterdi. Çocuk gibi kandırıldık diyen Putin savaş meydanı ilan edildiğini söyledi.

Abone ol

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'nin dün Twitter'dan yaptığı paylaşımla NATO'ya kabul edileceklerinin doğrulandığını açıklamasının ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, duruma tepki göstererek, endişe duyduğunu ifade etti.

Putin, "Aferin size! Haklısınız, bizi çocuk gibi kandırdılar. Her şeyi kağıda dökmek lazım" ifadelerini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, NATO'nun Ukrayna'yı kabul etmesinin ardından NBC'den Kim Simmons'ın sorularını yanıtladı.

Ukrayna NATO'yu kabul edecek

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, NATO'nun Ukrayna'yı ittifaka üye olarak kabul edileceğini doğruladıklarını söyledi.

Ukrayna NATO'nun bir parçası olacak

Zelenskiy, "NATO partnerlerimizin yüz yüze kaldığımız zorluklar konusundaki anlayışını takdir ediyorum. Liderler, Ukrayna'nın ittifakın bir üyesi olacağını doğrulayarak, 'Üyelik Eylem Planı'nın (MAP) bu sürecin önemli bir parçası olduğunu belirtti. Ukrayna, Avrupa-Atlantik güvenliğinin sağlanmasında oynadığı rol konusunda hak ettiği takdiri görmeli" ifadelerini kullandı.

Bizi çocuk gibi kandırdılar

Putin, askeri bloğun Doğu Avrupa yönündeki genişlemenin iki dalga halinde gerçekleştiğini anımsattı. NBC muhabiri Simmons, "Genişlemeyeceği vaadi nerede yazılmış?" diye itiraz etti. Rusya Devlet Başkanı, bu itiraza şu tepkide bulundu: "Aferin size! Haklısınız, bizi çocuk gibi kandırdılar. Her şeyi kağıda dökmek lazım".

Rusya ABD ve Avrupa için tehdit mi oluşturmuş

İttifakın neden doğuya genişleyerek altyapısını Rus sınırlarına yaklaştırdığını soran Putin, "Sonra bizim saldırgan davrandığımızı söylüyorsunuz. Nedenmiş o? Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra Rusya, ABD ve Avrupa ülkeleri için tehdit mi oluşturmuş?" açıklamasında bulundu.

Düzenli tatbikatlar yapıyoruz

Rusya'nın büyük harcamalar yaptığını dile getiren Putin, "Bunun karşılığı ne oldu? NATO'nun altyapısı sınırlarımızda. Ve sonra birilerini tehdit ettiğimizi mi söylüyorsunuz? Evet, düzenli tatbikatlar yapıyoruz, ordumuz için ani tatbikatlar da yapıyoruz. Bu neden NATO ortaklarını endişelendirmeli? Bunu anlamıyorum" diye konuştu.

NATO bir şeyler planlıyor

NATO'nun siber alandaki güçlenmeyle ilgili görüşünü de belirten Rusya Devlet Başkanı, "NATO, siber alanı savaş meydanı ilan ettiyse bir şeyler planladığı, bir şeyler hazırladıkları anlamına geliyor. Elbette bu durum bizi endişelendirmiyor olamaz" yorumunda bulundu.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
NATO Liderler Zirvesi'nde geleneksel aile fotoğrafı çekildi
Foto Galeri NATO Liderler Zirvesi'nde geleneksel aile fotoğrafı çekildi Galeriye Gözat