BIST 1.548
DOLAR 7,62
EURO 9,08
ALTIN 417,60
HABER /  SAĞLIK

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan 'ıslak maske' uyarısı: Özelliği kaybediyor

Demirören Haber Ajansı

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, yağmurdan dolayı ıslanan maskenin koruyucu özelliğini kaybettiğini belirtti. Ceyhan, ıslanan maske hakkında önemli açıklamalarda bulunurken standart cerrahi maskelerin maksimum kullanım süresine dikkat çekti.

Abone ol

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, tıbbi maskeleri kullanırken çeşitli nedenlerle ıslanırsa etkisini yitirdiğini belirtti. Prof. Dr. Ceyhan, tıbbi maskelerin ıslanması durumunda kurutup tekrar kullanmanın söz konusu olmadığını, yeni bir maske kullanılması gerektiğini söyledi. Nefes alıp verirken de maskenin nemlendiğini ifade eden Prof. Dr. Ceyhan, "Maskeler dışarıdan yağmur ya da nem gibi nedenle ıslanırsa, maske özelliğini yitirir. Ancak kumaş maskelerde bu durum yaşanırsa, tekrar kurutulup kullanılabilir. Ancak cerrahi maskeleri kullanmamak gerekir" diye konuştu.

Prof. Dr. Ceyhan, "Yağmurdan dolayı maske ıslanmış ise, maske özelliğini kaybeder. Maskeler belli mikroskobik delikler içeren yapılardır. Maske ıslanırsa bu mikroskobik delikler büyüyor, bazı yerlerde iplikçikler birbirine yapışıyor. Oradan damlacıkların girmesi kolaylaşıyor. Zaten bu maskeler virüsün geçirgenliğini azaltacak, girmesini önleyecek yapıda değiller. Çünkü virüsler bu deliklerden çok daha küçüktür." dedi.

"Maske süzme özelliğini kaybediyor"

'Ancak' diyerek sözlerine ekleme yapan Ceyhan, "Virüs tek başına ağızdan çıkmayıp, damlacık şeklinde çıktığı için maskedeki gözenekler o damlacığı tutabilecek kadar küçük. Islanınca o özelliğini de yitiriyor. Dolayısıyla maskeyi ıslatmamaya çalışmak lazım. Nem maskenin gözeneklerini büyütüyor. Bazı iplikçikler birbirine yapışıyor. Bu sayede maskede bulunan deliklerin büyüklükleri artıyor. Maske süzme özelliğini kaybediyor" ifadelerini kullandı. 

Peki, kullanma süresi ne kadar?: Standart cerrahi maskelerin maksimum kullanma süresine dikkat çeken Prof. Dr. Ceyhan, "Kişi eğer maskeyi ıslatmadan uygun bir şekilde saklayabilirse, örneğin el değmeyecek bir yere ya da plastik bir torba içine koyarsa, 4 saat daha kullanabilir. Bir gün sabah taktığınız maske ıslanmadığı sürece kişiyi akşama kadar idare edebilir; ancak ertesi güne bu maskeleri kullanmamak lazım. Bez maskeleri de yıkayıp daha sonra kurutup bu şekilde kullanabilirsiniz. Ayrıca biz doktorların kullandığı N-95 maskeler var. Biz o maskeleri akşamları ultraviyole ışınına tutarak, 5 gün kadar kullanabiliyoruz. Ancak vatandaşların böyle bir imkanı olmadığı için uzun süre kullanamazlar. Halkın normalde kullandığı maskelerin 1 günlük olduğunu unutmamak lazım"

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Antalya'da kilosu 100 liradan eşek sütü alıp içen kadın ölümden döndü Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Milli Savunma Bakanlığı açıkladı: Saldırı girişimindeki terörist etkisiz hale getirildi
Fenerbahçe Beko'nun rakibi CSKA Moskova
Devran Çağlar eşi Zekiye Güçlü kimdir kaç yaşında hayranı çıktı!
Son dakika Ağustos ayı sanayi üretim verileri açıklandı
Sultanbeyli’de 2020-2021 eğitim öğretim yılında okullarda alınan tedbirler değerlendirildi
Muhalefetin Cumhurbaşkanı adayı! Abdulkadir Selvi sürpriz ismi açıkladı
'Hababam Sınıfı' filmi gerçek oldu Kırıkkale'de öğrenciler derslerini bahçede gerçekleştirdi
Devran Çağlar aslen nereli yaşı kaç evli mi eşi kimdir?
Fuıtbolcu Rashad Sadigov, Azerbaycan ordusuna katıldı
İstanbul'da kadın doktor profesör kocasına 10 milyon liralık ''ihanet'' davası açtı
Yorumlar