HABER /  DÜNYA

Pentagon: Türkiye baskıya boyun eğmedi

Türkiye, Amerika'nın tüm tehditlerine rağmen Rusya'dan S-400 hava savunma sistemlerini aldı. ABD, "Türkiye'ye uyguladığımız baskıya rağmen S-400'lerden vazgeçiremedik" dedi.

Teslimat sürecinin başlamasıyla birlikte Türkiye'yi F-35 programından çıkarma kararı alan Amerika, yaptırım tehditlerini dilinden düşürmedi. Her şeye rağmen sevkiyatlar, bu süreçte devam etti.

"Türkiye boyun eğmedi"
Pentagon, Türkiye'nin Amerika'nın  baskısına boyun eğmediğini ve aldığı Rus S-400 hava savunma sistemlerinden vazgeçmeyi reddettiğini belirtti.

Pentagon’un Satın Alma ve İdame İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Ellen Lord, bugünkü basın toplantısında, “Henüz aynı konumdayız, F-35 ve S-400’lerin uyumsuz olduğunu net bir şekilde söyledik. Maalesef Türkiye, S-400’le ilgili herhangi adımlar atma kararını almadı, bu yüzden biz Türkiye’deki çalışmalarımıza (Türkiye’deki F-35 parça üretimini ABD’ye taşıma çalışmaları) devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

F-35 için hala görüşüyoruz
Lord, bu bağlamda, Türkiye’deki F-35 parça üretiminin büyük bir kısmını gelecek Mart ayına kadar ABD’ye taşımayı planladıklarını doğruladı.

Pentagon yetkilisi ayrıca Türkiye’nin daha önce satın aldığı 4 adet F-35’in geleceğini Ankara ile görüşmediklerini de sözlerine ekledi.

ÖNCEKİ HABERLER
Juventus, Merih'in sahalara ne zaman döneceğini açıkladı
Bursa barınma evinde yeni bir hayat projesi
Anadolu Efes Avrupa'da serisini sürdürdü
İstanbul Sarıyer'de denizde ceset bulundu
Kübra Par ile Sinan Oğan arasında Suriyeli polemiği
Hacamat takvimi Ocak ayı 2020 hangi günler hacamat yaptırılır?
Yorumlar 21 yorum