BIST 9.179
DOLAR 31,14
EURO 33,81
ALTIN 2.032,98
HABER /  GÜNCEL

Oruca nasıl niyet edilir Ramazan'da oruca ne zaman niyet edilir?

Ramazan ayının başlaması ile müslümanlar tarafından en çok merak edilen sorular oruca nasıl niyet edilir, oruca ne zaman niyet edilir oldu. Diyanet Ramazan ayında oruca nasıl niyet edilir sorusunun net yanıtını verdi.

Abone ol

Ramazan ayının başlaması ile birlikte müslümanlar bazı kritik soruların yanıtını araştırmaya başladı. Bunlardan en çok merak edilenlerden biri de oruca nasıl niyet edilir, oruca ne zaman niyet edilir soruları oldu. 

Bütün ibadetlerde temel şartlardan biri niyet etmektir. Orucun esasını oluşturan “Günün belli süresince yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak” işini adet veya bir perhizden ayıran tek şey niyet etmektir. Oruca nasıl ve ne zaman edilir Diyanet açıkladı. İşte merak edilen sorunun cevabı…

ORUÇ İÇİN NASIL VE NE ZAMAN NİYET EDİLİR: Niyet etmek orucun şartlarındandır. Niyetsiz oruç doğru kabul edilmez. Kalben niyet etmek yeterli ise de niyeti dil ile ifade etmek gerekmektedir. Oruç için sahura kalkılması da niyet sayılır.

Ramazan orucu, belli günlerde tutulmak üzere adanan oruçlar ile nafile oruçlar için niyet etme vakti, güneşin batması ile ertesi gün tepe noktasına gelmesi öncesine kadarki süredir Ancak imsaktan sonra yapılacak niyetin geçerli olması için bu vakitten itibaren bir şey yenilip içilmemiş, oruca aykırı bir iş yapılmamış olması gerekir. Aksi takdirde gündüz niyet caiz olmaz (Kâsânî, Bedâî', II, 85). Bu oruçlar için, “yarınki orucu tutmaya” şeklinde mutlak niyet yeterlidir. Bununla birlikte geceden niyet edilmesi ve “yarınki Ramazan orucuna” şeklinde orucun belirlenmesi daha faziletlidir. Ramazanın her günü için ayrı niyet edilmesi gerekir (Mevsılî, el-İhtiyâr, I, 397, 400).

Kaza, keffaret ve bir zamana bağlı olmaksızın adanan oruçlar için gün batımından itibaren en geç imsak vaktine kadar niyet edilmiş olmalıdır. Bu tür oruçlara niyet edilirken, “falanca kaza, keffaret veya adak orucuna” şeklinde belirtilmesi gerekir.