BIST 9.530
DOLAR 32,51
EURO 34,87
ALTIN 2.485,32
HABER /  GÜNCEL

ODTÜ öğretim görevlisi uyuşturucu imal etmekten tutuklandı ifadesi şok

ODTÜ öğretim görevlisi, evinin terasında Hint keneviri yetiştirdiği iddiasıyla gözaltına alınıp, 'uyuşturucu imal etmek' suçundan mahkemece tutuklandı. Tutuklanan öğretim görevlisi , ifadesinde ABD'de kenevir kullanmaya başladığını Türkiye'ye gelince satın alacak yer bulamadığı için evinde yetiştirdiğini itiraf etti.

Abone ol

Başkentte polis ekipleri, 30 Haziran'da, ihbar üzerine Çankaya'da Tanju A.'un oturduğu eve baskın düzenledi. Evin teras katında saksıların içinde Hint keneviri ele geçirildi. Ayrıca evde yapılan aramada da uyuşturucu madde tartmada kullanılan hassas terazi bulundu. Ev sahibi ODTÜ öğretim görevlisi Tanju A. ile evde bulunan arkadaşı S.K. adlı kadın gözaltına alındı.

'Uyuşturucuya ABD'de başladım' 

Emniyetteki işlemlerinin ardından Ankara Adliyesi’ne sevk edilen Tanju A., savunmasında, uyuşturucu madde kullandığını itiraf etti. Daha önce kullanmadığını belirttiği uyuşturucuya 2000 yılında gidip, bir süre kaldığı ABD'de başladığını söyleyen Tanju A., "Türkiye'ye döndüğümde uyuşturucu kullanmaya devam ettim ancak daha sonraları satın alabileceğim yer konusunda sıkıntı yaşamaya başladım. Bu nedenle geçen yıl Kasım ayında taşındığım evde Hint keneviri dikmeye karar verdim. Dubleks olan evin güneş gören terası vardı. Hint kenevirini güneşe ihtiyacı olduğunu bildiğimden terasa saksı içinde dikmeye karar verdim. 'Torbacı' diye tabir edilen uyuşturucu satıcısından Hint keneviri tohumu aldım. Mayıs 2021'de tohumları ektim. İçilebilir duruma gelen Hint kenevirlerini kendim kesip, kuruttum. Bu şekilde kullanmaya başladım" dedi.

'Hassa teraziyi tohumları tartmak için aldım' 

Tanju A., uyuşturucu tartmada kullanılan hassas terazinin evinde bulunmasıyla ilgili ise "Torbacıların bana verdiği tohumların doğruluğunu ölçmek için kandırılmamak için almıştım. Hiç kimseye satış yapmadım, satıcı değilim. Bu olaydan dolayı pişmanım" diye konuştu.

Tanju A., yakalandığı gün evde bulunan S.K.'nin yıllardır arkadaşı olduğunu, o gün misafirliğe geldiğini ve kendisinin uyuşturucu madde yetiştirip, kullandığından bilgisi olmadığını ileri sürdü.

S.K. de ifadesinde Tanju A. ile içki içtiklerini, uyuşturucu kullandığını bilmediğini, evde saksılarda çiçek olduğunu gördüğünü; ancak bunların Hint keneviri olduğunu bilmediğini söyledi.

Tanju A., savcılık sorgusunun ardından çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza hakimliği tarafından 'izinsiz uyuşturucu madde imal etmek' suçundan tutuklandı.

S.K. ise savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı.