BIST 1.530
DOLAR 7,78
EURO 9,21
ALTIN 420,13
HABER /  GÜNCEL

Milyonları ilgilendiriyor! Yargıtay'dan emsal nikah kararı tazminat ödeyecek

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi emsal niteliğinde bir karara daha imza attı. Yüksek mahkeme, resmi nikah vaadini yerine getirmeyerek yalnızca düğün eğlencesi düzenleyen erkek için tazminat talebini geri çeviren mahkemenin kararını bozdu. Kadın tazminat alacak.

Abone ol

Yargıtay, resmi nikah vaadini yerine getirmeyerek yalnızca düğün eğlencesi düzenleyen erkek için tazminat talebini geri çeviren mahkemenin kararını bozdu.

L.Ö. isimli genç kız, akrabası olan G.A ile köy düğünüyle evlendi. Damat, resmi nikahı çalıştığı şehir merkezinde kıydıracağını söyledi. Aradan geçen yıllara rağmen damat, resmi nikah kıydırmadı. Geçimsizlik yaşayan çift ayrıldı.

G.A.'nın nikah vaadinde durmadığını, ailesinin evine gönderilerek mağdur olduğunu öne süren L.Ö., Asliye Hukuk Mahkemesi'nde maddi ve manevi tazminat davası açtı. Davalı damadın sözlerini tutmadığı, kendisine nikah kıymamasına rağmen başka bir kadınla resmi olarak evlendiğini belirten davacı kadın, toplum içinde itibarının zedelendiğini dile getirdi. Davalı G.A ise davacı kadının davranışlarındaki bozukluk sebebiyle nikahdan vazgeçtiğini iddia etti. Mahkeme, kadının düğün tarihinde reşit olduğu, nikah yapılmaksızın kendi iradesi ile evlenmeyi kabul ettiği gerekçesiyle tazminat talebini geri çevirdi. Kararı davacı kadın temyiz edince devreye Yargıtay 4. Hukuk Dairesi girdi.

Emsal karar

Emsal nitelikte bir karara imza atan Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, 3 sene birlikte yaşayıp resmi nikah yapılmamasını fırsat bilerek kadının eve gönderildiğine dikkat çekti.

'Davacının kişilik haklarına saldırıdır'

Kararda; "Toplumun geleneksel yapısı ve tarafların yaşadığı sosyal çevre gözetildiğinde toplumda boşanan kadın damgasını taşımasına yol açacağından ortaya çıkan olgu davacının kişilik haklarına saldırıdır. Böyle bir durumun varlığı, davacının yeni bir evlilik yapmasını zorlaştıracağı gibi ileride yapacağı evliliklerde de aleyhine kullanılabileceği kaçınılmaz bir gerçektir. Aynı zamanda akraba olan taraflardan davalının davacının içine düşeceği bu durumu da gözeterek daha hassas davranması beklenmelidir.Davacının, davalı tarafından resmi nikah yapma vaadi ile kandırıldığı ve bunun etkisi altında fiziksel ve ruhsal olarak zarara uğratıldığı, bundan elem ve üzüntü duyduğunun kabul edilmesi ve davacının hukuka aykırı eylemden dolayı manevi dengesinin eski haline dönüşmesi, duygusal olarak tatmin edilmesi, zarar verenin de bir daha böyle bir eylemde bulunmaktan alıkonulması amacıyla uygun bir manevi tazminata hükmedilmesi gerekir. Mahkeme kararının bozulmasına oy birliği ile hükmedilmiştir." denildi.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Elazığlı kadın 1992 model araca 45 bin lira verdi! Adını da bakın ne koydu? Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Fatih Portakal FOX'tan istifa sebebini duyurdu! İşte yaptığı ilk açıklama
Hindistan'da çıkarması saatler sürdü! Yumurtalık tümörü hastanın yarı ağırlığında
Adana'da 1 haftalık denetimde 41 adet silah ele geçirildi
MSB duyurdu: Foça'da batan teknenin ardından kaybolan çocuğu arama çalışmaları devam ediyor
Beşiktaş'ın PAOK kafilesi belli oldu
Ahmet Hakan yazıları hakkında özleştiri yaptı: Kendimden sıkıldım
Bursa’da üç düğünde 42 kişi koronavirüse yakalandı
Antalya'da elektrik akımı sera ustasının ölümüne neden oldu
Çalışma Bakanı Selçuk güzel haberi açıkladı! 'Normalleşme Desteği' devam edecek
Merkez Bankası'ndan yeni hamle! Geleneksel repo ihalelerine devam
Yorumlar 2 yorum