BIST 1.441
DOLAR 8,23
EURO 10,03
ALTIN 484,79
HABER /  POLİTİKA  /  İYİ PARTİ

Meral Akşener'den yeni Merkez Bankası Başkanı'na uyarı: Ayasofya İmamı da göreve talip oldu

Demirören Haber Ajansı

Parti grubunda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, yeni Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'na uyarılarda bulundu. Akşener "Faizlerin gidişatını beğenmeyen Ayasofya İmamı, Twitter üzerinden ayar verip, hem faiz lobilerine gözdağı verdi, hem de Merkez Bankası Başkanlığına göz kırptı. Görünen o ki, göreve talip oldu" dedi.

Abone ol

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Naci Ağbal'ın yerine Merkez Bankası Başkanlığı görevine getirilen Şahap Kavcıoğlu'na, son günlerde sık sık yaptığı çıkışlarla adından bahsettiren Ayasofya İmamı Mehmet Boynukalın üzerinden seslendi.

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, TBMM'de partisinin grup toplantısında konuştu. Akşener, TBMM'nin İstanbul Sözleşmesi'ni 2011 yılında tüm partilerin onayıyla, milli bir uzlaşıyla kabul ettiğini anımsattı. AK Parti iktidarının, millet için yaptığı iyi işlerden biri olduğunu söyleyen Akşener, "O zaman, gelinen bu noktada, sizce de bir gariplik yok mu? Bunca yıldır, bu sözleşmeyi iç siyasete malzeme yapıp, kadınlardan, çocuklarımızdan, aile yapımızdan dem vurup, siyasi rant kovalayan Sayın Erdoğan'ın, bugün çıkıp, aynı sözleşmeyi feshetmeye kalkması sizce de garip değil mi? Elbette garip; ama şaşırtıcı değil. Neden mi? Çünkü, arkadaşlar zorda. İstanbul Sözleşmesi'nin hedefi belli; kadınları, çocukları ve aileyi koruyup kollamak, bu kadar net" dedi.

"İstanbul Sözleşmesi, işte tam da bunun için vardır"

Türkiye'de son bir yılda 304 kadının öldürüldüğünü söyleyen Akşener, "Her gün, ülkemizin dört bir yanından, artık sokak ortalarına kadar taşan, kadına yönelik şiddet görüntüleri geliyor. Çocuklarımız bile, şiddetin, tacizin, tecavüzün mağduru. Boşanmalar çığ gibi artıyor, aile yapımız sarsılıyor ve şiddetin, bundaki payı büyük. Biz diyoruz ki, 'Devlet, kadınları, çocukları, aileyi korumak zorundadır. İstanbul Sözleşmesi, işte tam da bunun için vardır" diye konuştu.

'Ayasofya imamı, Twitter üzerinden ayar veriyor'

Akşener, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın görevden alındığını hatırlatarak, "Türkiye, Sayın Erdoğan'ın, düşünmeden aldığı şuursuz kararlar sonucunda hem yüksek faizin acı reçetesini ödüyor hem de yükselen kur ve artan enflasyonla boğulmaya mahkûm oluyor. Bu vesileyle, çiçeği burnunda Merkez Bankası Başkanı'nı uyarmak istiyorum. Görünen o ki, şimdiden o koltuğa yeni talipler var. Baktı ki bu atamalar, verilen ayarlar üzerinden oluyor, faizlerin gidişatını beğenmeyen Ayasofya İmamı, Twitter üzerinden ayar verip, hem faiz lobilerine gözdağı verdi, hem de Merkez Bankası Başkanlığına göz kırptı. Baktı ki; elin yabancısı, ülkesinde yüzde 1-2 faizi zor alırken, burada yüzde 19 veriliyor. Baktı ki; ekonomist Cumhurbaşkanı, eski bakanlar, milletvekilleri, ekonomi profesörleri, bu işi beceremiyor. O da gerekeni yaptı ve görünen o ki, göreve talip oldu" diye konuştu.

'Türkiye'nin çözülemeyecek sorunu yok'

Akşener, vatandaşlardan umutlarını kaybetmemesini isteyerek, "Türkiye'nin çözülemeyecek sorunu yok. Biz geleceğiz ve İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem'le Türkiye'yi içine sokulduğu bu sarmaldan çıkaracağız. Türkiye'ye hak ettiği huzuru milletimize hak ettiği zenginliği getireceğiz" ifadesini kullandı.

ÖNCEKİ HABERLER
Ali Palabıyık'a Dünya Kupası Avrupa Elemeleri'nde görev
Ferdi Kadıoğlu milli takım için kararını veriyor
23 ülke askıya almıştı! ABD'den AstraZeneca aşısının deney sonuçlarına ilişkin açıklama
Olay yeri Aydın! Tartıştığı babasını tüfekle vurarak öldürdü
Japonya'dan tatile geldiği Türkiye'de başına gelmeyen kalmadı: 100 bin dolar çaldırdı
Osmaniye'de dehşet! Barışmak istediği eşini bıçaklayarak öldüren koca tutuklandı
ABD Dışişleri Bakanı Blinken ilk NATO ziyaretinde "birlik" vurgusu yaptı
Antalya'daki acı olay! DNA uyuştu, annesi 'Gitti Ramazanım' diye gözyaşı döktü
Yiğit Bulut'tan Merkez Bankası Başkanı açıklaması: Ona iftira atanların bir çoğu da onun öğrencisi
Süleyman Soylu'dan İstanbul Sözleşmesi çıkışı: Haksız bir ithamla karşı karşıya kaldık
Yorumlar 48 yorum