BIST 5.195
DOLAR 18,81
EURO 20,48
ALTIN 1.162,37
HABER /  GÜNCEL

Marmara Denizi'nde deprem oldu! Prof. Dr. Naci Görür'den İstanbul için ürperten uyarı geldi

MARMARA Denizi'nde gece 01.57 sıralarında 3.1 şiddetinde deprem oldu. Deprem uzmanı Prof. Naci Görür, gece yaşanan depremle ilgili sabah saatlerinde 7.2'lik deprem uyarısıyla tüyleri diken diken etti.

Abone ol

Kandilli Rasathanesi Marmara Denizi'nde gece 01.57 sıralarında 3.1 büyüklüğünde deprem olduğunu açıkladı. Kandilli Rasathanesi 3,1 büyüklüğündeki depremin derinliğini 19.2 km olarak duyurdu.

Deprem uzmanı Prof. Görür, söz konusu depremin Kumburgaz fay kolu üzerinde gerçekleştiğini açıkladı. Depremin küçük ancak yer bakımından çok önemli olduğunu ifade eden Prof. Görür şu ifadeleri kullandı:

Küçük ama yeri bakımından önemli

"Arkadaşlar, dün gece Marmara Denizinde min. 7,2 deprem beklediğimiz Kumburgaz fay kolu üzerinde 3,1 deprem oldu. Küçük ama yeri bakımından önemli. Sevgiyle." Naci Görür'ün konuyla ilgili Milliyet'e yaptığı açıklamalar şöyle: 

Bu kolda deprem üçe ayrılabilir

Marmara depremini Kuzey Anadolu fayının kuzey kolu üzerinde bekliyoruz. Bu kolda 3 parçaya ayrılabilir. Bunlardan biri Adalar'ın güneyinden geçen Adalar Fay Kolu, ikincisi Yeşilköy açıklarıyla Silivri açıkları arasında uzanan Kumburgaz Fay Kolu, bir diğeri de Silivri açıklarından başlayıp Tekirdağ'a kadar uzanan Tekirdağ Fay Kolu.

'Sürekli olarak enerji biriktiriyor

Gece olan 3.1 büyüklüğündeki deprem Kumburgaz Kolu'nun üzerinde meydana geldi. Bu Kumburgaz Kolu bizim birinci derecede deprem beklediğimiz fay kolu. Biz o Kumburgaz Fay Kolu üzerinde minimum 7.2 büyüklükte bir deprem bekliyoruz. Bu fay kolu aynı zamanda kilitli bir fay kolu. Yani herhangi bir deprem üretmiyor, sürekli olarak enerji biriktiriyor.

Kayaların dayanma gücünü aştığı zaman...

Günün birinde biriken enerji oradaki mevcut kayaların dayanma gücünü aştığı zaman deprem olacak. Dolayısıyla bu deprem o kilitli kolun üzerinde oldu. Böyle kilitli fay kolları üzerinde de zaman zaman küçük depremler olabilir.

Burası kritik bir yer

Bu depremin önemi yer itibarıyla bu kilitli ve deprem beklediğimiz fay kolu üzerinde olduğu için. Burası kritik bir yer. Zaten deprem bekliyoruz. Burada küçük de olsa bu tür depremlerin olması her zaman dikkat çekicidir.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Karınca yuvasının içi görüntülendi otoban bile var! Ağzınız açık kalacak sanki mimar yapmış
Foto Galeri Karınca yuvasının içi görüntülendi otoban bile var! Ağzınız açık kalacak sanki mimar yapmış Galeriye Gözat