BIST 1.127
DOLAR 8,27
EURO 9,72
ALTIN 499,63
HABER /  DÜNYA

Maraş neden kapalıydı? Kıbrıs'ın hayalet şehrine 45 yıl sonra bugün giriliyor

KUZEY KIBRIS hükümetinin 45 yıldan beri kapalı olan ve 'hayalet şehir' olarak anılan Kapalı Maraş için kurduğu özel ekip mülkleri belirleyecek, vakıf mallarını tespit edecek ve altyapının envanterini çıkaracak.

Abone ol

1974'ten sonra bölgeye ilk kez giriş yapacak olan çalışma ekibi, KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ile Kapalı Maraş'ta bugün öğle yemeğinde bir araya gelecek, son değerlendirmeleri gözden geçirecek.

Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı'nın kontrolünde devam eden çalışmalarla ilgili olarak, yaklaşık bir ay boyunca değerlendirme çalışmaları yapıldı. Çalışmalara, zaman zaman Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay ve ekibi de eşlik etti. Uluslararası alanda faaliyet gösteren isimlerden de yararlanılarak oluşturulan ekip, kapalı Maraş'ta yer alan tapu kayıtları, taşınır ve taşınmaz mülklerin durumu, vakıf mallarının saptanması, altyapının durumu, çevre açısından risk taşıyan unsurlar gibi hususları içerecek kapsamlı bir bilimsel envanter çalışması yapacak.

Sivil statüye çevrilmesi çalışması

Ekipten önce KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan da Kapalı Maraş'ta önceki gün genel bir inceleme yaptı. Tatar'ın, bölgedeki çalışmaların en iyi şekilde tamamlanması yönünde görüş belirttiği öğrenildi. Kapalı Maraş'taki envanter çalışmalarının ardından, bölgenin 'askeri' değil, 'sivil' statü haline çevrilmesi için çalışmalar yapılacak.

"Kapalı Maraş KKTC'nin parçasıdır"

Bunun için bir yasa tasarısı hazırlanacak ve Meclis'ten geçirilecek. Özersay, "Mesele idari statü değildir. Mantık yanlıştır. Kapalı Maraş KKTC'nin parçasıdır. Farz edelim ki yeni bir yol geçsin diye Girne otoyolunun bir noktasındaki askeri bir bölgenin statüsünü değiştirdim. Dünya kamuoyu böyle bir şeyi ne sebeple protesto edecek?" diyerek Maraş'ın askeri statüsünün değiştirileceği ile ilgili mesaj verdi.

"Hem yerleşime hem de iskana kapatılmıştı"

Özersay, Rum lider Nikos Anastasiadis'in, Kapalı Maraş konusunda iki taraf arasında teknik komite kurulmasını talep etmesine ise tepki göstererek, "Kapalı Maraş'ta Rum liderliği muhatabımız değil" dedi. KKTC'nin Gazimağusa şehrine bağlı olan Maraş, 1974'te Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyinin aldığı karar uyarınca hem yerleşime hem de iskana kapatılmıştı.

MARAŞ NEDEN KAPALI?

Maraş, KKTC'nin Gazimağusa şehrinde bulunan mahalle, ülkenin en ünlü turizm bölgesiydi ve Akdeniz'in Las Vegas'ı olarak biliniyordu. 'Hayalet Şehir' olarak da bilinen Maraş, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin aldığı karar uyarınca hem yerleşime hem de iskâna kapatılmıştı. Maraş, 1974 yılında 13 Ağustos'ta İkinci Kıbrıs Harekâtı sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ele geçirildi.

Barış harekatı sonrasında Maraş, Birleşmiş Milletler tarafından denetlenen ve Kıbrıs adasını ikiye ayıran "Yeşil Hat" tampon bölgesinde kaldı.  İçerisinde BM'ye ait bir adet bina bulunmaktadır. Yaklaşık 400 metre ilerisinde ise altı apartman Türk Silahlı Kuvvetleri'ne orduevi yapılması için tahsis edilmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları ile orduevi yanında bulunan kız öğrenci yurdunda kalan öğrenciler dışında içeriye giriş kesinlikle yasaktır.

Hayalet şehri görmek isteyen yabancı turistler Maraş İkon Kilisesi'nden öteye gidememektedirler. Ancak 2016 yılından itibaren turistlerin kiliseye de girmeleri yasaklanmıştır. Askeri kartı olanlar, yurtlarda kalanlar ve kayıtlı taksiler haricinde hiçbir şekilde sivil araç ve yaya Kapalı Maraş Bölgesi'ne alınmamaktadır.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Meteoroloji'den 3 il için sağanak yağış uyarısı! İşte 5 günlük hava durumu Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Van'da PKK'nın üst düzey ismi ölü ele geçirildi
Google Chrome'dan iOS kullanıcılarına müjde! Artık kullanılabilecek
Emekli maaş farkları ne zaman ödenecek hangi bankaya yatacak?
Bu vahşet İzmir'de yaşandı! Babaannesini öldürüp kahveye çay içmeye gitti
İmalat sanayi kapasite kullanım oranı Temmuz'da geriledi
1 kıtalık 29 Ekim şiirleri kısa Cumhuriyet Bayramı şiirleri
Yorumlar 1 yorum